ПП-ДБ предлагат 24 май за национален празник

Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: Zonanews

Сред предложенията за промени в Конституцията е 24 май да стане национален празник. Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков. 

 

Искаме да изведем културата и писмеността на преден план. Искаме да вкараме идеята, че сме потомци на просветители и с тези промени искаме да покажем, че бъдещето е в науката, каза той.

 

Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата, каза премиерът акад. Николай Денков, представяйки предложенията на "Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ) за промени в Конституцията.

 

Министър-председателят Николай Денков
Министър-председателят Николай Денков Източник: Пресцентър на МС

 

Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник, каза Денков.

 

Тази дискусия продължава много години и по различни причини не получи краен резултат. Сега можем да намерим решение в обществото. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, каза още той. 

 

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че проектът е резултат от дългогодишни усилия на демократичната общност, а в последните месеци текстовете са обсъждани на различни нива и в парламента с ГЕРБ и ДПС.

 

"Става дума за законопроект, който третира три големи въпроса - ядрото е в необходимото преструктуриране на съдебната власт и модела на управление чрез разделянето на ВСС и ограничаването на безконтролната власт на главния прокурор".

 

Основните предложения, заложени в проекта са:

промяна на датата на националния празник - 24 май;

мандатност на кметовете на общини;

преструктуриране на ВСС и създаване на отделен прокурорски съвет;

намаляване на мандата на главния прокурор и ограничаване на правомощията му;

въвеждане на стандарт за избирането на регулаторните и контролните органи;

реформиране на института на служебните кабинети;

възможност за подаване на индивидуална конституционна жалба от всеки гражданин.

Още от "България"

Българската музикална индустрия срещу новия проект на Кодекса за ИИ на ЕС

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид, заявяват от АНМИП-БГ

Прочетете повече прочетете повече

Община Мездра и полицията съгласуваха мерки за осигуряване на безопасността на движението при изграждането на скоростния

Община Мездра и Районно управление - Мездра призовават всички участници в движението да спазват стриктно въведената ВОБД при изграждането на скоростния път Мездра - Ботевград

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени