До края на 2021 година интерконекторът Гърция- България трябва да бъде изграден, така че по него да може да преминава втечнен газ от Александруполис - американски, израелски, египетски, от много източници, като в бъдеще има възможност капацитетът да се увеличи до 5 млрд. куб. м газ годишно. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който днес направи оглед на строителството на интерконектора Гърция-България в района на Димитровград. "Това е 100% диверсификация. Като виждате колко трудно се прави, разбирате защо не са я правили преди нас", отбеляза премиерът. Борисов добави още, че активно се работи и по разширението на газохранилището "Чирен", което също е и част от инициативата "Три морета", в която страната ни участва.
Премиерът Бойко Борисов посети района от трасето, където газопроводът ще пресече река Марица. В отсечката всички подготвителни строителни дейности са извършени. Предвижда се реката да се пресече чрез хоризонтално сондирано пресичане, което е най-щадящо от екологична гледна точка. Пресичането е с дължина около 500 м, на солидна дълбочина под коритото на реката и преминава през разнородни земни пластове, което го прави изключително предизвикателно за строителите. Веднъж започнала, пробивната техника работи непрестанно в продължение на няколко денонощия до завършване на сондажа и успешното издърпване на тръбния дюкер.
Строителните работи по газовата връзка напредват, като към момента на 150 км от трасето са разнесени тръби в подготовка на последващите дейности. Извършени са заварки на 120 км, на 70 км тръбите са положени в траншея. Общата дължина на газопровода е 182 км, от които 150 км на българска територия. Съгласно подписано допълнително споразумение с изпълнителя АВАКС, компанията следва да спази обновения от нея график за работа, газопроводът трябва да е изграден до края на 2021 г. Уговорени са и междинни дати за приключване на ключови етапи, от които най-важно е приключването на пресичанията през големите водни обекти – до 15 октомври 2021 г. Строителството продължава да се изпълнява при запазване на първоначално договорената твърда цена от 144,8 млн евро.
Проектът за изграждане на интерконектора Гърция-България е ключов за България и за региона поради стратегическото му значение за осигуряване на диверсификация на източниците и маршрутите на доставка на природен газ. Проектът позволява подобрена енергийна свързаност в Югоизточна Европа, тъй като се развива в синергия с други големи съществуващи и планирани проекти като TAP и LNG терминала близо до Александруполис, където българската държава е пълноправен акционер.