Проект на наредба предвижда инсталиране на автоматични пожарогасителни инсталации в тунели над 500 метра при установена необходимост

МРРБ предлага промени в Наредбата за проектиране и ремонт на пътни тунели

Тунел
Тунел Източник: Пресцентър на МРРБ

Да се инсталират автоматични стационарни пожарогасителни инсталации, базирани на вода, включително системи за наводняване, водна мъгла или пяна, които да бъдат инсталирани в тунели с дължина над 500 метра, при условия на интензивен трафик и установена необходимост, съгласно анализа на тунелния риск.

 

Това предвиждат предложените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството промени в Наредбата за технически правила и норми за проектиране на пътни тунели от 2016-та година. 

 

С промените се цели осигуряването на по-високо ниво на безопасност и бърза реакция при пожар, за да се предотврати разпространението му и да се защитят пътуващите и пътната инфраструктура.

 

В проекта на нормативния акт се осъвременяват и уеднаквяват изискванията за безопасност в тунелните съоръжения с утвърдени инженерни практики в държави-членки на Европейския съюз.

 

С промените в Наредбата ще се актуализират техническите нормативни изисквания при проектиране на нови пътни тунели и проектиране на реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на съществуващи пътни тунели, включително и изискванията за проектиране на спомагателни и прилежащи съоръжения към тях.

 

С проектонаредбата се синхронизират индикаторите за определяне на класа на тунелите с тези в страните от Европейския съюз.

 

Класификацията на тунелите цели да се определи необходимото ниво на мерки за безопасност, включително противопожарни системи, евакуационни изходи и други защитни мерки. Възприет е подходът за прилагане на методи за количествена и качествена оценка на риска, които класифицират тунелите в четири рискови категории.

 

С класа на тунела се определя нивото на опасност и съответните изисквания за безопасност, които трябва да се спазват при проектиране, изграждане и експлоатация на пътните тунели. Тези промени ще осигурят съответствие с добрите европейските практики, като същевременно ще подобрят условията за проектиране, експлоатация и сигурността на пътните тунели от републиканската и от трансевропейската пътни мрежи.

 

Промените в Наредбата за проектиране на пътни тунели са синхронизирани в съответствие с изискванията на Наредбата за проектиране на пътища и с наредбите, издадени на основание чл. 14, ал. 1 от Закона за движението по пътищата.

 

Проектонаредбата е публикувана за обществено обсъждане на електронната страница на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Портала за обществени консултации на Министерски съвет.

Още от "България"

С празнична света литургия започна празникът на Велико Търново - 22 март, който се отбелязва за 146-и път

По традиция празничният 22 март започва с литургия, водосвет и благослов за здраве, прочитане на текста от Асеневата колона в историческия храм "Св. 40 мъченици" и поднасяне на венци и цветя на саркофага на цар Калоян

Прочетете повече прочетете повече

Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

Туристите трябва да бъдат внимателни във високите части на планините, тъй като снегът се топи през деня, а вечерта замръзва и в заснежените части може да бъде хлъзгаво, посочиха планинските спасители

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени