Протести в НСИ! Служителите със скандално ниски заплати. Те са готови да преминат и към ефективни стачни действия. Работещите в някои териториални поделения продължават да получават под 1000 лева месечно, като средното възнаграждение е под 1300 лева, предава NOVA.
От НСИ подчертават, че размерът на заплатите им са на 114-о място от всички държавни институции. Владислав Кръстев е председател на СС на КТ "Подкрепа" в НСИ – Русе. Той призна, че брутното му възнаграждение е 1100 лв. От сектора искат в новия бюджет да бъдат заложени 50% увеличение на заплатите.
"Ако НСИ спре работа няма да могат да се предоставят административни услуги на гражданите и да се събере и обработи статистическа информация за правителството, за да взима важни управленски решения", посочи директорът на ТСБ – Русе Диана Самхарадзе.
В цялата бургаска дирекция работят 30 души. Освен за по-високи заплати, те поискаха и повече пари за издръжка на НСИ. Вчера от КТ "Подкрепа" посочиха, че правителството не е чуло исканията за увеличение на заплатите на работниците и служителите в националната статистика при протестните им акции през юли.
"С Бюджет 2023 не бе осигурен и един лев за увеличение на работните заплати, а през месец септември министър-председателят призова работещите в статистиката за "малко търпение". Търпението обаче се изчерпа отдавна", заявяват от синдиката.
През 2015 и 2020 г. заплатите са увеличавани с най-ниския процент (3-4 %). По време на COVID кризата с до 30 % и то само на служителите, които провеждат изследвания в домакинствата по метода "лице в лице". През декември 2022 г. заплатите на всички са увеличени с 11 %, но пак изостават значително.
Средната работна заплата в НСИ е под 1300 лева, а често в териториалните поделения получават под 1000 лева , въпреки че са високо квалифицирани, с висше образование и чужди езици. Синдикатът на административните служители "Подкрепа" настоява за увеличение на работните заплати еднакво за всички работещи, с минимум 50 % в перо "разходи за персонал" или 11,5 милиона лева на годишна база.