Рециклират се едва 38% от битовите отпадъци у нас при заложени от ЕС поне 55% след 2025 г.

За това алармират от Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП)

Отпадъци
Отпадъци Източник: Zonanews

129.7 милиона тона отпадъци се генерират в България според наличните данни за 2018 г. Същевременно нивата на рециклиране на битовите отпадъци са относително. Към момента в страната ни се рециклират едва 38% от тях. Според заложените от Европейския съюз (ЕС) цели обаче съгласно Директивата за отпадъците (2008/98/ЕО) след 2025 г. този дял трябва да достигне поне 55%. За това алармират от Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).

 

От организацията посочват, че употребата на мебели в ЕС генерира ежегодно 11 милиона тона отпадъци, като от тях се рециклират едва 10% заради все още недостатъчно развитата система за събиране на различен вид неизползваеми продукти и материали от бита.

 

От камарата изтъкват, че същевременно дървообработващата и мебелна промишленост имат значителен опит с рециклирането на отпадъци. "По данни на БКДМП голяма част от компаниите, които членуват в организацията, оползотворяват отпадъците си. Някои от тях вече са постигнали заложените от ЕС цели до 2050 г. за производство с нулев отпадък.

 

Отделно фирмите от сектора рециклират дървесните отпадъци, образувани от бита, индустрията, строителството и опаковки, като ги събират абсолютно безвъзмездно и за своя сметка", коментира експертът инж. Петър Дишков. Според браншовата организация така се подпомагат общините за намаляване депонирането и се предотвратява замърсяването на околната среда от нерегламентирано изгаряне или изхвърляне в природата. От БКДМП отчитат с мерките и стъпка към изпълнение на целите за оползотворяване на отпадъците, заложени от ЕС.

 

От организацията заявяват, че за постигане на целите са нужни по-строги правила за разделно събиране у нас, а общините да подобрят системите си, така че гражданите да могат удобно и лесно да оставят отпадъците от бита на предварително определени места. "Рециклирането разбира се не е свързано само с екологични съображения, но има и своите законови основания. Колкото по-бързо се адаптираме и постигнем целите, заложени от ЕС, толкова по-малко глоби ще плащаме като държава", обясняват от камарата.

 

Според БКДМП сред основните цели у нас трябва да е намаляване на депонирането на отпадъци. От организацията уточняват, че и ЕС настоява по-малко боклуци да отиват на сметищата. Посочват още, че е добре да се въведат и по-големи санкции за нерегламентирано изхвърляне, като в момента глобите у нас достигат до 10 000 лв.

 

"Всички можем да помогнем България да постигне целите за намаляване на депонираните количества, като сортираме правилно - пластмаса, стъкло, хартия и органични отпадъци. Важно е да избираме продукти с минимална опаковка или такива, направени от рециклирани материали. Можем да използваме обществените пунктове за събиране на електроника и батерии", посочват от камарата.

 

От БКДМП отчитат положителна тенденция повече общини да изграждат системи за разделно събиране, което ще позволи последващо рециклиране на отпадъците. Според организацията обаче все още гражданите не са достатъчно активни, поради което и контейнерите за смесени отпадъци все още са най-обемни, а би трябвало те да се използват най-малко.

Още от "България"

В над 20 града ще се проведат протести срещу насилието над животните

Това e поредният израз на общественото недоволство, след като се разбра, че 26-годишна жена и 35-годишен мъж от Перник, а изтезавали и убивали животни, за да снимат видеоклипове срещу заплащане

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени