Краткосрочните договори за доставка на газ са сключвани в нарушение на закона. Това стана ясно от коментара на енергийния министър Росен Христов в Народното събрание. Той бе извикан да докладва за доставките на газ от април досега.
По думите му, не са предприемани стъпки за сключване на дългосрочни договори. От началото на годината не са предприети мерки за диверсификация на доставките на газ. МЕ е заварило договорени доставки за септември и частично за октомври. Затова и ведомството се е заело да осигури газ, стана ясно още от казаното пред народните представители от Росен Христов.
Паника, мащабни загуби за българската страна, инфлация - това са ефектите от газовата криза у нас, е констатацията енергийния министър.
Той се похвали с осигурени отстъпки за доставката на газ. "Към днешна дата доставките на газ са обезпечени до края на годината и газова криза не се очаква", увери Христов. Преговаря се за доставките за 2023. Освен това са овладени и цените на газа.
Жечо Станков от ГЕРБ-СДС коментира, че Росен Христов ще сезира компетентните органи за констатираните нарушения в доставките на газ. 187 милиона лева на месец е щетата, нанесена от договорите на ПП, според изчисленията на депутата.
Росен Христов пък отговори, че около 200 милиона лева месечно са щели да са загубите. Успяхме да спестим тези пари на българската икономика и българските потребители, изтъкна енергийният министър. Цялата документация е предадена на компетентните органи, стана ясно от думите му. Прокуратурата, ГДБОП и ДАНС проверяват доставките на газ.
Министър Христов обясни на заяжданията на Радослав Рибарски от ПП, че няма никакви данни или записки предишната власт да е преговаряла за слотове, където да се разтовари газ. На Рамадан Аталай му липсваха в зала Кирил Петков и Асен Василев и изказа съжаление, че нямало как да бъде поканена в зала Лена Бориславова. Според него това били хората, които най-добре да обяснят за газовите доставки.