Румъния: ЕК е одобрила строежа на втори мост над Дунав при Русе

Сорин Гриндяну обвини България за липсата на ферибот между Русе и Гюргево

Река Дунав
Река Дунав Източник: Zonanews

Европейската комисия е одобрила изграждане на втори мост над Дунав между Русе и Гюргево. Предпроектното проучване и одобрено по мехнизма "Свързана Европа", каза румънският министър на транспорта Сорин Гриндяну по време на проверка на строящ се участък от магистрала А7 Бузъу - Фокшани в източната част на страната в сряда.

 

Той беше попитан за трафика по моста над река Дунав между Русе и Гюргево. В момента там тече ремонт на българския участък. В същото време все още не е пуснат ферибот между двата града, който да облекчи тежкотоварния трафик. България обвинява за забавянето на пускането на ферибота румънската страна.

 

"Говорим за ферибот, който няма как да замести един мост. Видях в последно време страшно много публикации на журналисти, свързани с преминаването по моста (…) Разбрах, че има периоди, когато се чака 15 - 20 минути, не се стои с часове. (…) Тези, които смятат, че се чака на моста, защото няма работещ ферибот, нещата не са от румънската страна, а от българската", коментира Сорин Гриндяну предаде румънската агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.

 

На въпрос в какъв стадий се намира проектът за изграждането на втори мост над река Дунав между Русе и Гюргев той отговори: "Ние внесохме и беше одобрено по Механизма за свързване на Европа - така започват всички европейски проекти, с проучване за осъществимост - внесохме го и е одобрено. Нов мост над Дунав, който да дублира съществуващия мост и е с европейско финансиране".

Още от "България"

Археологически комплекс "Калето" в Мездра Ви кани на своя 13-и рожден ден

Със специалното участие на една от най-популярните и динамично развиващи се български музикални групи, станала известна с ексцентричното си звучене и въздействащи текстове - "Керана и Космонавтите"

Прочетете повече прочетете повече

След 720 дни по Дунав мост отново се преминава и по двете платна

От Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) уточниха, че работата ще продължи по долното строене - опорите на съоръжението и металната конструкция, но това няма да се отразява на автомобилното движение

Прочетете повече прочетете повече

"В гласа ѝ нямаше паника", "това дете е родено герой": историята от АМ "Струма", която разтърси България

Докато автомобилът се движел по магистралата, момичето успяло да овладее ситуацията, да изведе колата в аварийната лента и да я спре, натискайки старт-стоп бутона

Прочетете повече прочетете повече

 Професор Шиварова от УМБАЛ "Александровска" обяви гладна стачка

От Национален синдикат "Защита" посочват, че решението е взето след подадено заявление по Закона за достъп до обществена информация, с което е поискана информация за възнагражденията на ръководството на лечебното заведение

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени