Седмица след снеговалежа още има села без ток и вода

Потребителите имат право на компенсация, ако нямат ток дълго време, но няма да я получат

Еленергия, електропреносна мрежа, 100 kv далекопровод
Еленергия, електропреносна мрежа, 100 kv далекопровод Източник: Zonanews

Седмица след снеговалежите в България все още има населени места без ток и вода. Това алармираха зрители на БНТ по време на гостуването на националния омбудсман Диана Ковачева. В село Горско Калугерово, което се намира в община Сухиндол, вече седми ден няма електричество, съобщи жителка на селото. Под нея друг човек съобщава, че при тях още няма вода, защото не е пуснато захранването на помпите.

 

Проф. Ковачева призова българите, които са потърпевши от продължителната липса на ток, да изпращат искания за компенсация за причинените неудобства и претърпени вреди от доставчиците на електроенергия. В същото време тя поясни, че те най-вероятно няма да изплатят нищо, позовавайки се на клаузите в договорите за "непреодолима сила". Ковачева изчисли, че ако все пак искът бъде признат и уважен, за над 3 дни без ток обезщетението би трябвало да е по 50 лв. на ден.

 

Преди дни Ковачева съобщи, че е получила многобройни запитвания на граждани от цялата страна. Според Общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия 3-те електроразпределителни дружества в страната - "Електроразпределителни мрежи Запад" ЕАД, "Електроразпределение Север" АД и "Електроразпределение Юг" ЕАД) дължат неустойка в размер на 30 лв., ако обект на клиент остане без снабдяване с електрическа енергия по вина на съответното дружество повече от 24 часа. Освен това се дължи допълнителна неустойка в размер на 20 лв. за всеки започнал период от 12 часа, през който клиентът е без снабдяване с електрическа енергия, ако преустановяването на снабдяването с електрическа енергия е с продължителност над 36 часа. 

 

За клиентите на ЕРП Север срокът започва да тече след получаването от страна на електроразпределителното дружество на уведомление от клиента за прекъсването. Необходима стъпка: Ако клиент остане повече от 24 часа без електрозахранване по вина на съответното дружество, той може да подаде до енергийното предприятие сигнал или жалба и да претендира неустойка.

 

Могат да се подават и колективни искове при увреждане на колективни интереси на хората, например от едно населено място, квартал и т.н.; иск за обезщетяване на вредите, причинени на колективните интереси на гражданите; могат да се завеждат от представителни сдружения на потребителите.

 

При повредени уреди: претърпяна конкретна щета в резултат на преустановяване на електрозахранването, например повреден електрически уред;
• в срок до 5 работни дни, считано от датата на събитието, клиентът писмено уведомява дружеството за причинените вреди;
• констатиране на нанесените вреди - в срок до края на следващия работен ден след получаване на сигнала, от дружеството изпращат свой представител проверка, за което в присъствието на клиента се съставя констативен протокол;
• възможност за доброволно уреждане на взаимоотношенията между клиента и дружеството по повод на констативния протокол;
• решаване на спора по съдебен ред при непостигане на съгласие.

Още от "България"

ВСС откри нова процедура за избор на председател на ВАС

До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат да  избира така наречените "трима големи в съдебната система"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени