590 бежанци от всички страни в ЕС са върнати у нас през 2023 година. Няма договорка за 6000 мигранти, които трябва да бъдат върнати в страната ни от Австрия заради въздушния Шенген. Това заяви шефът на Агенцията за бежанците Мариана Тошева по БНТ.
Това е ориентировъчна бройка на бежанци, които са минали през страната и са стигнали до Австрия, каза още тя. По думите й това са лица, които са минали през България, подали са молба за убежище и в рамките на процедура са напуснали страната и са пристигнали в Австрия. Тези лица условно подлежат на връщане по сега действащия регламент Дъблин, посочи Тошева.
Миграцията е като водата. Тези хора са в отворен тип центрове и контролът върху тях е труден, добави още тя. Процедурите по връщане са дълги, дъблинският регламент не работи добре. Те включват установяване на лицата, уведомяване, подготовка за връщане. Австрия трябва да ги идентифицира и качи на самолета, за да ги върне в България.
Едно лице подлежи на връщане, то обжалва пред съда, но той може да отсъди, че в страната за връщане няма добри условия за прием, обясни Тошева. В момента ще се разписват детайли по механизма, за да се въведе принципа на солидарност. Той е много важен за страните, които са на външна граница. Квотният принцип е изключително важен за нас, каза още шефът на ДАБ.
72% от центровете за бежанци у нас е запълняемостта на 6 центъра на ДАБ, но 2 от тях са вече на 104% пълни. Единият е във Враждебна, другият в Овча купел, където има 370 непридружени деца, тийнейджъри, уточни Тошева. Тя подчерта, че този център работи вече 27 години и се нуждае от ремонт. Много сме критикувани за условията за прием, каза още Тошева.