Шефът на КЕВР обясни "Промяната" с едно изречение: Ако сте плащали 100 лв. за парно, вече ще плащате 121 лв.

Русия използва доставките за газ като оръжие ЕС да се съгласи на техните условия по отношение на войната в Украйна, добави той

Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР)
Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Източник: Zonanews

От 1 юли цената на електроенергията се вдига с минималните 3% за бита. Цените на парното се увеличават средно с 29%. С намаляването на ДДС за парното ще паднат на 21%. Ако сте плащали 100 лв. за парно, ще плащате 121 лв. сега. Това заяви в интервю за предаването "Лице в лице" по bTV председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров.

 

Той обясни и защо КЕВР взе решение за рекордно увеличение на цената на газа с 32%. "Пазарите на газ са динамични. Дори руският газ не е на цената, на която беше миналия месец. Цената се вдига поради паниката и реализираните страхове на цяла Европа, че Путин спира газоподаването към Европа. Проблемът не е на цена, а ще има ли газ", алармира Тодоров. Той отбеляза, че в момента България потребява газ от Азербайджан, две гръцки и една румънска компания.

 

Станислав Тодоров разясни и дали газът, който идва от Гърция, всъщност е руски. "В една газопреносна мрежа влиза всякакъв газ, включително газът, който влиза от страна на Турция, най-вероятно има втечнен ирански газ, руски. Текат миксове. Не можем да изолираме дали газът е руски, или азербайджански".

 

"Русия използва доставките за газ като оръжие ЕС да се съгласи на техните условия по отношение на войната в Украйна. Всички се страхуваха, че Русия няма спирачки да компрометира и качеството си на сигурен доставчик, за да постигне политическите си цели. Русия на световните пазари не се счита за сигурен доставчик от всяко едно правителство в Европа. Европа се обединява и се опитва да реши този проблем. На срещата с гръцкия регулатор днес направихме планове за бъдещи дискусии дали терминалите за втечнен газ в Гърция могат да покрият минимума на потреблението на двете държави. Газ в света има. Трудно е в толкова кратък срок да се уточнят логистичните и търговските отношения", посочи Тодоров.

 

В момента газохранилището в Чирен е пълно на 39%. "На едно от последните места сме по запълване", коментира шефът на енергийния регулатор.

Още от "България"

Последни новини

Най-четени