Служебният министър на отбраната: Двата хеликоптера работят в района на с. Воден. 60 души от поделенията в Безмер и Кабиле са там

С повишено внимание се следи ситуацията в Гърция, като Министерството на отбраната има готовност да задейства модула в Благоевград, ако бъде поискана помощ, каза Атанас Запрянов

Генерал Атанас Запрянов
Генерал Атанас Запрянов Източник: bTV

Има готовност в гасенето на пожарите да се включат 440 военнослужещи от 15 формирования в Южна България и 7 формирования в Северна България. Това каза по bTV генерал Атанас Запрянов, служебен министър на отбраната. "Тази сутрин двата хеликоптера работят в района на село Воден. Също така на терен са 60 души от поделенията в Безмер и Кабиле. Те работят там с техника", посочи той.

 

Служебният министър на отбраната посочи също така, че с повишено внимание се следи ситуацията в Гърция, като Министерството на отбраната има готовност да задейства модула в Благоевград, ако бъде поискана помощ.
"Нашите възможности не са безгранични, но няма нито един случай на поискана и отказана помощ. Участвали сме в гасенето на всички пожари досега и ще продължаваме да го правим", каза още генерал Запрянов.

 

Той припомни, че на Съвета по сигурността в Министерски съвет, на който присъстваха и лидерите на политическите сили, е било дискутирано създаването на специално подразделение за гасене на пожари (подобно на HEMS за бърза помощ по въздуха).


"Това е добър проект, които обаче изисква време и ресурси. В тази ситуация, в която се намираме в момента, срочната алтернатива за един служебен министър – като мен, е да се опита да доставим още два комплекта за оборудване на съществуващи хеликоптери, който да могат да се включват в гасенето на пожари", уточни той.


Генерал Запрянов обясни също така, че един хеликоптер може да достави 2 тона вода с едно загребване. Когато работят два хеликоптера, това са 4-5 тона вода. А ако на терен са четири, това значително увеличава ефективността при гасенето на пожарите.


Служебният министър коментира също така окомплектоването с екипажи на ВВС. Той поясни, че това, което МО прави в спешен порядък, се вписва в това, което президентът Румен Радев направи като коментар през почивните дни.

 

"Имаме програми по които подготвяме във Висшето си военновъздушно училище личен състав. В петък ще завършим поредния випуск летци. Не мога да кажа, че ние сме в криза с подготовката на кадрите. По-големият проблем е в задържането на хората", уточни той.


Служебният министър на отбраната смята, че след увеличаването на заплатите от началото на 2025 г. ще е стимул за хората да останат в редиците на армията.

 

"Към момента броят на пенсиониращите се и на тези, които започват работа в армията, е изравнен, но все още не сме постигнали тенденцията за повече започващи, отколкото повече напускащи", посочи той.


Генерал Запрянов посочи още, че до края на 2025 г. в България ще дойдат всички осем изтребителя F-16. "Това създава проблеми тук – да бързаме със завършването на инфраструктурата, но се надявам да се справим", поясни той.

 

Той коментира и помощта за Украйна, като каза, че за последния пакет сме получили 60 млн. евро компенсации. Средствата се насочват към модернизация на армията ни. Техниката, която България изпраща, се оценява по остатъчна стойност и тя се заявява пред ЕК, допълни още служебният министър на отбраната.

Още от "България"

INSAIT пусна безплатен чат с изкуствен интелект, обучен с над 85 млрд. думи

С BgGPT чат България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, базиран на последно поколение свободнодостъпни езикови модели, разработени от публична институция (INSAIT) и насочени към собствения й език

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени