Служебният премиер Стефан Янев провежда среща с министър-председателя на Албания Еди Рама

Двамата премиери обсъждат двустранните отношения, актуални въпроси от европейския дневен ред и пътя на Албания към ЕС

Стефан Янев и Еди Рама
Стефан Янев и Еди Рама Източник: МС

Започна срещата на министър-председателя Стефан Янев с премиера на Албания Еди Рама, който е на посещение у нас днес и утре. Двамата премиери обсъждат двустранните отношения, актуални въпроси от европейския дневен ред и пътя на Албания към ЕС. В хода на разговора министър-председателят Стефан Янев ще акцентира върху последователната и активна подкрепа на България за европейската перспектива на Албания. Българският премиер ще приветства решимостта на Албания за напредък в програмата за реформи на ЕС и постигането на положителни резултати в ключови области в това отношение.

 

Друг акцент в разговора ще бъде поставен върху добросъседските и приятелски отношения между България и Албания. Възможности за по-нататъшно сътрудничество от общ интерес съществуват в редица сектори като икономиката, селското стопанство, минното дело, енергетиката и високите технологии. Потенциал за задълбочаването на двустранните отношения има и в областта на транспорта и свързаността чрез развитието на Коридор №8, в сферата на образованието, културата и науката, социалното осигуряване. Очакванията са, че с оглед активизираното партньорство между двете страни през последните години с цел по-нататъшно засилване на секторното сътрудничество, ще бъдат постигнати още по-конкретни резултати в бъдеще.

 

Предмет на разговора ще бъде също значителната роля на българското национално малцинство в Албания като естествен "мост на приятелство" между двете страни. Акцент ще бъде поставен и върху връзките в сектора на туризма. След разговора на четири очи между министър-председателя Стефан Янев и премиера на Албания Еди Рама ще се проведе пленарно заседание на двете делегации.

 

Още от "България"

Съдийската колегия обсъжда кой да смени Георги Чолаков за следващите 6 месеца

В момента Георги Чолаков е и.ф. председател на съда, но според последните поправки в ЗСВ, които влязоха в сила през януари, едно и също лице не може да заема длъжността повече от 6 месеца, което налага смяната му

Прочетете повече прочетете повече

Министри участваха в дискусиите през втория ден от Годишната среща на местните власти в Албена

Програмата във втория ден на Годишната среща на местните власти завърши с дискусия на тема "Хоризонт 2026: Еврото - новата валута, новите хоризонти, новите задачи"

Прочетете повече прочетете повече

Техническият преглед става дигитален, край на стикерите за коли

Електронните документи ще се подписват с електронни устройства, което ще осигури прозрачност, ще улесни контрола и ще намали административната тежест за председателите на комисии и техническите специалисти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени