Турски изтребители да навлизат в българското въздушно пространство, за да гонят вражески самолети и обратното. Това споразумение са подписали София и Анкара. То бе одобрено в сряда от Министерския съвет. За да стане факт обаче, ще се гласува и в парламента.
Подобни операции по air policing се извършват от няколко години между българските и военновъздушните сили на Румъния и Гърция. Схемата предвижда при полети на вражески самолети близо до въздушното пространство на някоя от страните да се вдигат дежурни изтребители само от една от държавите. Така се пестят гориво и полетни часове.
България поиска охрана на въздушното пространство заради проблемите с поддръжката на единствените ни изтребители МиГ-29.
Договорът, който България и Турция ще подпишат, не е споразумение за съвместна охрана на небето, каквото имаме със САЩ и Италия (при него самолетите на чуждите държави се базират у нас). То ще важи само за презгранични операции, т.е. преследвайки самолет нарушител, турски изтребители да могат да навлизат над България.
Турските военновъздушни сили са вторите по големина в НАТО със своите близо 700 изтребители. Идеята такова споразумение да се подпише е още от 2018 г., но досега тя така и не стана факт.
Националната служба за охрана (НСО) да получи шест сгради от стопанство "Евксиноград", реши още кабинетът в сряда. Те са с отпаднала необходимост за Министерския съвет.