На 20 март уважаваният американски психоаналитик и терапевт Стивън Грос, известен в България с бестселъра "Осъзнат живот", се завръща с набор от истории за "усилията" и перипетиите на любовта. В тях проницателният читател вероятно ще разпознае себе си или свои близки и познати. Преводът е дело на Мая Ненчева. Художник на корицата е Стефан Касъров.
Защо любовта ни струва толкова усилия? Какво ни пречи да се влюбим? И какво трябва да направим, за да останем влюбени? Позовавайки се на своята четиресетгодишна практика, авторът на "Усилията на любовта" (184 стр., цена с 25% отстъпка: 16.14 лв. / 8.25 евро) успява безпогрешно да определи причините за любовните терзания на своите пациенти. Като писател той елегантно ни показва, че техните чувства и преживявания могат да доведат до ценни прозрения.
Книгата напомня, че всеки от нас има свои мисловни навици. Навикът, както посочва Марсел Пруст, е "онази втора природа, която ни пречи да опознаем първата". Повтарящото се поведение ни дава увереност, поражда у нас усещане, че контролираме времето и не се оставяме то да ни повлече със себе си, предпазва ни от усещане за загуба. Но понякога тъкмо мисловните навици ни пречат да обновим живота си.
Стивън Грос е американски психоаналитик с дългогодишна практика с пациенти. Завършил е Калифорнийския университет и Университета в Оксфорд. Живее и работи в Лондон. Преподава в Института за психоанализа и в Лондонския университетски колеж. "Осъзнат живот” е първата му книга – бестселър на "Сънди Таймс”, получила възторжени критически и читателски отзиви в много страни.
Извор на историите в "Усилията на любовта" е терапевтичната практика на Стивън Грос. За да защити конфиденциалността на пациентите си, авторът е променил имената им и всички техни отличителни черти. Портретите на психоаналитиците Амадео Лиментани, Ана Фройд, Дороти Бърлингам, Мари Батъл Сингър, Харолд Стюарт и Мървин Гласър са съставени "по памет".
Шумерите са имали седем, а древните гърци осем думи за любовта. Фройд определя способността да обичаш и работиш като задължително условие за добро психично здраве, а Мелани Клайн разкрива как завистта възпрепятства зрялата любов и сексуалност. Стивън Грос следва тези традиции и чрез историите на своите пациенти убедително доказва, че да обичаме истински, означава да полагаме постоянни усилия. Той е един от влиятелните клиницисти и университетски преподаватели във Великобритания. Подобно на първата му книга "Осъзнат живот", "Усилията на любовта" е написана на разбираем за широката публика език, но опитният психотерапевт също ще се изненада от нея.
д-р Светлозар Василев, психоаналитик
Любовта не е интензивност, казва Стивън Грос. Любовта е близост. Ако държите в ръка тази книга, ще допуснете в интимния си свят един напълно непознат човек. Този човек умее да слуша търпеливо (личи по умението да разказва), без да съди. Заедно с "Пир" на Платон и "Фрагменти на любовния дискурс" на Барт, това е една от най-хубавите книги за любовта, която съм чел.
Георги Гочев, класически филолог