Зам.-главният прокурор Даниела Машева на Третия Балкански форум на главните прокурори: Ефективната прокуратура е пазител на обществения интерес

От българска страна на форума присъства и говорителят на главния прокурор Сийка Милева

Зам.-главният прокурор Даниела Машева на Третия Балкански форум на главните прокурори
Зам.-главният прокурор Даниела Машева на Третия Балкански форум на главните прокурори Източник: ПРБ

"Ефективната прокуратура е пазителят на обществения интерес и международните ценности, които сме приели за свое верую, чрез правилното и еднакво прилагане на закона". Това заяви Даниела Машева, заместник на главния прокурор на Република България, по време на Третия работен форум на главните прокурори на Балканските държави, който се провежда на 9 и 10 ноември в гр. Букурещ, Румъния.

 

"Успехът в борбата с трансграничната организирана престъпност е възможен само при създаване на механизми за сътрудничество между прокурорите, директен контакт и координирани действия", отбеляза Машева.

 

От българска страна на форума присъства и говорителят на главния прокурор Сийка Милева, която подчерта, че взаимодействието и диалогът между прокуратурите от Балканския полуостров е гарант за сигурността в региона, за преодоляване на трудностите пред разследващите органи, създадени от геополитическата обстановка, както и за по-ефективно развитие на уменията и практиката на магистратите в отделните държави.

 

Третият Балкански форум на главните прокурори тази година се проведе под патронажа на Прокуратурата към Върховния касационен съд на Румъния. Участници в събитието бяха още представители на прокуратурите в Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Сърбия, Словения, Турция.

 

Приветствия към участниците във форума отправиха генералният прокурор на Румъния Габриела Скутеа, председателят на Върховния касационен съд Корина-Алина Корбу, министърът на правосъдието Каталин Предою, председателят на Конституционния съд на Румъния Мариан Еначе.

 

Инициативата за създаването на Работния форум на главните прокурори на Балканските държави е на ръководствата на прокуратурите на Република България и Република Турция. Първата среща се проведе през м. октомври 2019 г. в гр. Измир, Турция, а Вторият Балкански форум се проведе през м. юни 2021 г. в гр. София. Форумът има за цел да затвърди доброто сътрудничество между прокурорите от Балканския полуостров по наказателноправни въпроси, превенцията и противодействието на трансграничната организирана престъпност като трафика на наркотични вещества, оръжия и нелегалната миграция.

Още от "България"

БАБХ: 800 трупни агнета за унищожаване изчезнаха без следа

По данни на собственика агнешките трупове са били натоварени през нощта и изпратени към екарисаж в Гърция. Проверката обаче показва несъответствие – в посочения период въпросният автомобил не е бил в района на Свищов, а се е намирал в друга част на страната

Прочетете повече прочетете повече

Община Враца преустанови приема на продукти от "ГАЛА М" ЕООД още преди седмица

Договорът с дружеството е сключен след проведена през 2023 г. обществена поръчка по реда на ЗОП. В процедурата са участвали няколко кандидати, като първоначалното класиране е било обжалвано. След решение на Комисията за защита на конкуренцията "Гала М" ЕООД е определена за изпълнител и е сключен договор

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени