
Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа, съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започват кампания и към момента има засилен интерес, особено в сезона на пожарите.
"Със сигурност интересът става по голям към имущественото застраховане, не са само за пожари, но и наводнения", каза той. 10% от имотите са застраховани, но тоз процент е за големите градове – предимно апартаменти. И даде пример с двустаен апартамент в столичния "Дружба" на стойност 130 хил. евро, чиято застрахователна премия ще е около 200 лв. за година за пълна застрахователна защита.
Веселин Ангелов уточни, че в малките населени места процентът на застрахованите имоти е около 2 – 3%, вероятно защото не са основни жилища, обясни той. И предупреди: "Има засилен интерес от районите с пожари, но статистиката не е добра – сега има 62% активни пожари, а през 2024 г. - 600 пожара и това е 9% увеличение, което е нормално за климата. У нас е съществен рискът от пожари в Родопи, Странджа, Пирин, Сакар. Другото притеснително е, че 90% възникват след намеса на хора или от небрежност".
Застрахователният експерт призова: "Хората да се замислят – застраховките не са скъпи! Има различни продукти и срещу пожар е 30 - 40 лв. застраховката на годишна база, а при събития може да отиде на 50 или 100 лв." И заяви, че цените на застраховките няма да се актуализират, "има фиксиран курс и цените ще бъдат само визуализирани в евро".
Той коментира и застраховането на автомобили – каското, защото Гражданската отговорност (ГО) покрива само, ако с причинил на друг щети. А вчера на черноморския курорт Свети Влас изгоряха 8 паркирани леки автомобила. "Другото е, че у нас има райони с опасност от земетресение и трябва да се замислим, дали сме прехвърлили този финансов риск извън нас – срещу 100 лв. застраховка на година", предупреди Ангелов.