130 години от смъртта на българския държавник Стефан Стамболов

И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България, заявява приживе той

Паметник на Стефан Стамболов
Паметник на Стефан Стамболов Източник: Zonanews

Българският Бисмарк
"Стамболов е най-способният държавник излъчен от балканските нации за целия XIX век!". Това е оценката, която дава американският историк Уил Мънроу.  Личността на Стефан Стамболов е обсипана с множество обвинения – къде положителни, къде отрицателни, но безспорен е фактът, че Стамболов е бил и остава един от най-успешните държавници в българската история. Наричан е от множество европейски политици и журналисти "Българският Бисмарк".

 

Стефан Николов Стамболов е роден на 31 януари 1854 година в Търново, тогавашна Османска империя. Започва да учи в родния си град, след което заминава за Русия, където учи Духовната семинария в Одеса.

Включва се в революционните организации, целящи освобождението на България. Издава заедно с Христо Ботев стихосбирка, от която е и известното произведението "Марш" с начален куплет:

"Не щеме ний богатство,

не щеме ни пари,

искаме свобода

с човешки правдини!"

 

Това е едно от най-известните произведения на Стамболов, станало масово сред населението. Песента е пята при множество сражения преди и след освобождението. След смъртта на Васил Левски Стамболов е избран за негов заместник, само на 19 години. Участва активно в подготовката и организацията на Старозагорското въстание. Помага за организирането на Априлското въстание.

 

По време на Руско-турската война е военен кореспондент на вестника "Новое время", участва в кампания за снабдяване на руската армия с храна и фураж.

 

След освобождението на България през 1878 година Стефан Стамболов е избран за депутат в Първото Велико народно събрание (1879 година). Макар и да няма нужните навършени години според правилника, Стамболов е един от хората, които се включват в изработването на Търновската конституция.

 

Стефан Стамболов защитава българския интерес по време на Съединението и след него при Сръбско-българската война, заедно с българския княз Александър І Батенберг и Рачо Петров.

 

Стефан Стамболов
Стефан Стамболов Източник: Wikimedia Commons

След Съединението на Княжество България и Източна Румелия и последвалата война със Сърбия, в България се случва русофилският преврат, целящ свалянето на младия княз. Стамболов е начело на контрапреврата с цел връщането на Александър I. След тези събития Стамболов е избран за един от тримата регенти, които трябва да изберат новия български владетел. След дълги дискусии и спорове относно това кой да е следващият български монарх, регентите се спират на Фердинанд.

 

Управлението на Стамболов

След идването на Фердинанд, монархът назначава Стамболов за министър-председател. По време на своето управление от 1887 до 1894 г. провежда множество реформи, стабилизира страната във външен и вътрешнополитически план. Неговото управление е белязано с протекционистка политика, която цели ограничаването на вноса, повишаването на износа и по този начин стимулиране на българското производство и промишленост. Направени са изключително ключови неща за младото княжество – открити са пристанищата в Бургас и Варна, в повечето населени места са построени училища и църкви.

 

В столицата улиците биват наименувани, слага се осветление. Построени са множество ключови административни сгради. Между 1887 и 1894 година правителството и Народното събрание подкрепят развитието на минната промишленост и други отрасли чрез въвеждането на законови концесии. Те също така стимулират леката промишленост чрез специален закон, който предвижда снабдяването на армията с продукция от местни производители.

 

В резултат на тези мерки в страната се откриват 80 нови фабрики. През 1892 година в Пловдив се провежда Първото българско земеделско-промишлено изложение. То има международен характер и представя постиженията на българската индустрия и занаятчийство, включително първата българска парна машина и други технически нововъведения. Управлението на Стамболов е известно и с изкореняването на престъпността в България.

 

Външната политика на Стамболов

Всякакви отношения с Русия са прекратени. Установени са по-силни контакти със западните държави. Държавникът Стамболов затвърждава близки отношения със султана и турските власти, използвайки това за усилване на позициите на Българската екзархия и българските институции, особено в Македония и останалите области под османско управление. Благодарение на това турската власт признава доминиращата роля на българите в Македония, одобрява назначаването на български духовници и развива училищна и културна мрежа. Ориентирането на външната политика към Австро-Унгария и Великобритания дава възможност на правителството на Стамболов значително да увеличи разходите за обновяване на армията и пътната мрежа, като използва заеми от тези две държави.

 

Стамболов е известен с редица не толкова положителни неща за своята личност, някои от които са фактът, че нарушава Конституцията, която той е писал и приел, фалшифицира изборите. Замесен е в не един случай с корупция, обвиняван е, че е тиранин и диктатор. "Аз не съм убивал, освен неприятели на моето Отечество!" са думи на Стефан Стамболов.

 

Къщата на Стефан Стамболов
Къщата на Стефан Стамболов Източник: Zonanews

След поредното подаване на оставка от Стефан Стамболов през 1894 година, княз Фердинанд І я приема. През 1895 година, на 3 юли, на път от клуб "Юнион" към дома му на улица "Георги С. Раковски", той е тежко ранен от руски наемни убийци, след което умира от раните си 3 дни по-късно – на 6 юли същата година, и е погребан в Централните софийски гробища.

 

До ден-днешен личността на Стамболов буди множество спорове в обществото, но безспорен е фактът, че той остава за България един от най-успешните министър-председатели, отделил целия си живот в служба на България. Определян като един от "строителите на съвременна България".

 

Още от "Документи и архиви"

Д-р Любомир Канов: Народът ни, в една значителна своя част, душевно, политически и даже физически, е всъщност образ и по

Хващам се, че спонтанно започвам да си тананикам под нос песенчица, без да се усещам, със следния текст: "Народността един ден ще изчезне, Там гдето простотията живей...", пише психиатърът

Прочетете повече прочетете повече

На днешния ден комунистическите престъпници в Москва и България премълчаха аварията в съветската АЕЦ "Чернобил"

Вижте имената на комунистическите злодеи, мнозина от тях роднини или кумири на днешни политици, чието престъпно мълчание през април 1986 г. обрече на смърт стотици хиляди българи

Прочетете повече прочетете повече

Научна конференция "Тероризъм, насилие и политика в България между двете световни войни. Сто години от атентата в църква

С това събитие искаме да почетем паметта на жертвите на това злодеяние и да покажем стремежа си да очистим разказа за близкото ни минало от комунистическите фалшификации, заявяват организаторите

Прочетете повече прочетете повече

Захарий Стоянов: Хората на руския цар са твърде близки с нагайката, с жандарската логика, с шпионската нравственост и с

Разбирате ли, бе хора божи, че тай дипломация (руската, бел. ред.) не желае българско княжество, а задунайский български край, или друго подобно нещо

Прочетете повече прочетете повече

"Война и силен алкохол". Росстат отчете рекорден спад в продължителността на живота на руснаците след пандемията

Последният път, когато имаше по-силен спад, беше по време на Ковид пандемията през 2020 г., а преди това през 2000 г., отбелязва демографът Алексей Ракша

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени