33 години от свалянето на комунистическия диктатор Тодор Живков

Главните действащи фактори са съветското посолство, Петър Младенов и Андрей Луканов

Петър Младенов (на трибуната), Георги Атанасов (в средата) и Тодор Живков (вдясно) на пленума на 10 ноември 1989 г.
Петър Младенов (на трибуната), Георги Атанасов (в средата) и Тодор Живков (вдясно) на пленума на 10 ноември 1989 г. Източник: БТА

На 10 ноември 1989 г. на пленум на Централния комитет на БКП от поста генерален секретар на партията е освободен комунистическият диктатор Тодор Живков. На практика е извършен вътрешнопартиен преврат, организиран от Москва и реализиран от най-верните й хора в страната - Андрей Луканов и Петър Младенов, с помощта на доскоро близки на сатрапа Живков комунистически номенклатурчици. 

 

Датата се възприема като начало на прехода на България към демокрация и пазарна икономика, въпреки че еднопартийната система на БКП, която продължава да е единственият ръководен фактор в държавата, е премахната едва на следващата година, а първите реални икономически реформи са предприети 15 месеца след пленума. Промените в бившия комунистически блок започнаха с идването на власт в Съветския съюз на Михаил Горбачов, който започва процес на перестройка.

 

Ден преди свалянето на Живков, на 9 ноември 1989 г., в Германия бе съборена Берлинската стена. На същата дата се провежда заседание на Политбюро на ЦК на БКП, на което Тодор Живков подава оставка като генерален секретар на БКП след организиран от съветското посолство натиск, главни действащи лица са членът на Политбюро Петър Младенов и кандидат-членът Андрей Луканов. Във вътрешнопартийния преврат се включват и най-близките му доскоро болшевишки гаулайтери Йордан Йотов, Добри Джуров, Димитър Станишев, Станко Тодоров, Гриша Филипов и Георги Атанасов.

 

Някои от членовете на ЦК като Милко Балев и Димитър Стоянов не са предварително информирани. Диктаторът Живков не подава оставка от поста председател на Държавния съвет на Народна република България (най-високата длъжност в държавата), предложението за това е направено от името на Политбюро.

 

В дневния ред на Ноемврийския пленум са поставени две точки. Първата е доклад на Тодор Живков за актуалната обстановка в страната и необходимостта от преустройство на икономиката "по посока на пазарния механизъм, съчетан с планово начало", а втората е оставката на генералния секретар на ЦК на БКП. Живков произнася встъпителното слово, след което ЦК одобрява доклада му.

 

На следобедното заседание на пленума членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов на поста Генерален секретар на ЦК на БКП. Пленумът предлага на Народното събрание да освободи Живков и от поста председател на Държавния съвет на Народна република България.

 

На 17 ноември, на заседание на Народното събрание, предавано пряко по телевизията, Петър Младенов е избран за председател на Държавния съвет. Още на следващия ден - 18 ноември, се провежда първият свободен митинг, организиран от т.нар. неформални организации, начело с КТ "Подкрепа" и "Екогласност", на площада пред храм-паметника "Свети Александър Невски". 

 

Парламентът премахва от Наказателния кодекс текстовете, криминализиращи критиката към правителството. БКП се отказва от еднопартийния модел на управление месец по-късно – на 11-13 декември Централният комитет взема решения за курс към парламентарна демокрация и предлага отмяна на член 1 от Конституцията, регламентиращ монопола на партията върху властта. Народното събрание гласува отмяната едва на 15 януари 1990 г.

 

През месец юни 1990 година в България се провеждат и първите многопартийни парламентарни избори в България. Тодор Живков умира на 5 август 1998 година, без да бъде осъден за престъпленията, които са извършени по времето на неговото управление. След смъртта му всички обвинения срещу него отпадат. 

Още от "Документи и архиви"

Захарий Стоянов: Хората на руския цар са твърде близки с нагайката, с жандарската логика, с шпионската нравственост и с

Разбирате ли, бе хора божи, че тай дипломация (руската, бел. ред.) не желае българско княжество, а задунайский български край, или друго подобно нещо

Прочетете повече прочетете повече

"Война и силен алкохол". Росстат отчете рекорден спад в продължителността на живота на руснаците след пандемията

Последният път, когато имаше по-силен спад, беше по време на Ковид пандемията през 2020 г., а преди това през 2000 г., отбелязва демографът Алексей Ракша

Прочетете повече прочетете повече

Георги Раковски: Русите са били един най-див и най-варварски народ, както са си и досега останали такива в най-голямата

Нейната (на Русия, бел. ред.) цел всякога е била да им (на българите, бел. ред.) разори милото Отечество и да ги преселва малко по малко в земите си

Прочетете повече прочетете повече

Пьотър Чаадаев за Русия: Диво варварство, след това грубо суеверие, по-нататък чуждоземно владичество, жестоко и унизите

Принадлежим към онези от тях, които сякаш не влизат като съставна част в човешкия род, а съществуват само, за да дадат незабравим урок на света, заявява той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени