Антон Тодоров
Бойко Ноев е от онази порода нахални персони на прехода, които посрещнаха 10 ноември като заклети бекапейци и след поредица от политически претъркулвания се озоваха на срещуположния бряг. В случая с лицето Ноев ситуацията е още по-отблъскваща, защото той е бил и със зависимости към военното комунистическо разузнаване, както може да се види от собственоръчно подписната от него декларация през август 1975 г. Каква е истинската история на Бойко Ноев?
След това Бойко Ноев заминава за Москва, където учи "Международни отношения" в МГИМО. Братът на Бойко Ноев, Минко Ноев, също става дипломат и работи в посолствата ни в Югославия, Македония, Великобритания и Норвегия. И Минко Ноев не е бил безразличен към тоталитарните репресивни служби. С Решение 175/ 14.12.2010 г. на Комисията по досиетата, Минко Николов Ноев е обявен за агент на Първо главно управление на Държавна сигурност, с псевдоним "Боцо" ("Бацо"). Вербован е от ст. лейт. Владимир Дачев през март 1987 г.
Двамата братя се ползват от всички привилегии, които им дава червеният родов произход, те се превръщат в апотеоз на номенклатурното промотиране, но след 10 ноември ще вземат рязък завой и ще се прислонят до нови господари. Което ще им осигури какво? Ами, разбира се, ще им осигури пребиваване във "фабриката за луксозни съдби" . Но когато през 1982 г. Бойко Ноев започва своята дипломатическа кариера, той е правоверен комунист – изпратен е в Дамаск на междинен стаж. По това време той вече е в определени отношения с РУМНО. В Дамаск той за пръв път среща военния аташе полковник Иван Джамбов и неговия помощник капитан Радион Попов. В единственото си интервю, което дава в края на юни 2001 г. за в. "Новинар", покойният вече полк. Иван Джамбов разкрива тази стриктно пазена от Ноев тайна. До 1982 г. Иван Джамбов е военен аташе в Дамаск и резидент на РУМНО там. Бойко Ноев пристига на стаж като начинаещ дипломат. Както самият Джамбов разкрива в това интервю, той поддържа връзка с Бойко Ноев и му поставя задачи чрез своя помощник тогава - капитан Радион Попов. Оценката на полк. Джамбов е, че Бойко Ноев не е допринесъл абсолютно нищо за РУМНО, проявявал се е като слаб секретен сътрудник и си е падал основно по тънката част.
След завръщането си в България, Бойко Ноев се преквалифицира от специалист по арабските държави в такъв по Варшавския договор и става оперативно интересен за съветското ГРУ. В края на 80-те години е включен и в състава на аналитично звено към външния министър Петър Младенов, което е имало за цел да прави пропаганден бараж на международните критики срещу т.н. "възродителен процес".Двамата братя се ползват от всички привилегии, които им дава червеният родов произход, те се превръщат в апотеоз на номенклатурното промотиране, но след 10 ноември ще вземат рязък завой и ще се прислонят до нови господари. Което ще им осигури какво? Ами, разбира се, ще им осигури пребиваване във "фабриката за луксозни съдби" .
Информацията за зависимостите на Боев е потвърдена през юни 2001 г. и от бившия военен министър Валентин Александров, днес вече покойник. Когато Комисията по досиетата на Методи Андреев започва работа през 2001 г., тя открива в архива на РУМНО само опис на личното му дело, състоящо се според този опис от 57 страници. Става ясно, че личното му дело е укрито. От кого може да е открито? За запознатите с тази свръхсекретна структура е ясно, че това не може да стане без знанието и указанията на началника на Разузнавателното управление на армията. Особено значима за кариерата му е връзката с Чавдар Червенков, кадрови офицер от РУМНО и един от бившите началници на Разузнавателното управление на Генералния щаб след 1989 г. В правителството на Любен Беров е заместник-министър на отбраната.
В служебното правителство на Ренета Инджова Бойко Ноев е военен министър, а Червенков – вътрешен министър. Когато става военен министър във второто правителство на Иван Костов през 2000 г., Ноев назначава за секретар на политическия си кабинет в МО ген. Чавдар Червенков. Бойко Ноев от години е в Центъра за изследване на демокрацията, където бившият оперативен работник от РУМНО Чавдар Червенов пък е директор на програма. Със сигурност в прикритието на Ноев е намесен и действащият по онова време началник – ген. Ангел Кацаров, който макар и бивш офицер от тоталитарното РУМНО, се ползва с изключително влияние върху тогавашния премиер Иван Костов и е категорично против закона за досиетата от пролетта на 2001 г. Години след това двама много информирани кадрови служители на РУМНО като Николай Русатев и Радион Попов пишат информационно заявление (писмо) до главния прокурор Борис Велчев, с вх.№ 918/24.1.2012 г. Според тях "към неговите разузнавателни информации проявяват интерес от Щаба на Обединените въоръжени сили на Варшавския договор и Ноев е прехвърлен да работи за ГРУ (Главно разузнавателно управление) на Съветската армия. Неговото кадрово дело е предадено на съветника от ГРУ в нашето МО по установения ред от полк. Димитър Кирилов Митев, бивш началник на Арабския отдел... През лятото на 1990 г. Ноев е в състава на българската делегация в Париж за преговорите по ДОВСЕ (Договор за обикновените въоръжени сили в Европа). Според водача на делегацията ни ген. Камен Петров тогава Ноев е разкрит от съветското ВКР, че работи за западно разузнаване (най-вероятно британското). Според ген. Петров ГРУ успява да си върне контрола над него. В периода 1991-1992 г. началник на РУ-ГЩ е ген. Чавдар Червенков, на когото се приписва, че е архивирал работното дело на Ноев, а после следващият началник на РУ-ГЩ ген. Ангел Кацаров (вече покойник) е разпоредил то да бъде унищожено".
Това е историята на натовецът от Москва. Емил Чоран беше казал, че паметта е основанието за морален живот. Нека помним тогава, че в поведението и манталитета на този човек има нещо много неприемливо и дълбоко противно. Проследяването на кариерата му през годините може единствено да потвърди увереността, че в България "невидимата ръка" (не по Адам Смит, а невидимата ръка на българското ченгеджийско задкулисие) мести едни и същи човечета по шахматната дъска на българската публична политика. И ги мести все в една посока – на защитаването на интересите на това задкулисие.