Честваме 35 г. от падането на Берлинската стена

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер ще участва в основното събитие по повод годишнината, което ще се проведе по-късно днес на Мемориала на Берлинската стена в германската столица

Падането на Берлинската стена
Падането на Берлинската стена Източник: Pinterest

На днешната дата, 9 ноември, се навършват 35 години от падането на Берлинската стена. По-голямата част от силно укрепената граница на комунистическа Източна Германия беше съборена бързо след отварянето й през 1989 г., но все още има места, където посетителите могат да видят останките от Берлинската стена, съобщава Асошиейтед прес.

 

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер ще участва в основното събитие по повод годишнината, което ще се проведе по-късно днес на Мемориала на Берлинската стена в германската столица. Кметът на Берлин Кай Вегнер ще произнесе също реч на проявата, пише БТА.

 

Същевременно "Фестивалът на свободата", с който се отбелязва годишнината, се очаква да привлече хиляди хора на мястото, на което едно време Берлинската стена е разделяла Берлин. Там сега има огромна инсталация от 5000 постера, които са разположени там, където едно време е преминавала стената. Те са създадени от ученици, в църковни епархии, от асоциации и от граждански сдружения. Постерите съчетават аспирациите на германците отпреди 35 години с тези на от днес.

 

"Фестивалът на свободата" ще включва и концертни прояви в зоните, в които едно време е минавала Берлинската стена. На различни сцени в концертите ще участват около 700 професионалисти и аматьори. Те ще изпълнят композиции от албума "Soundtrack of Freedom", който включва изпълнения на рок бандата "Сили", на Дейвид Бауи и на Мариус Мюлер-Вестернхаген. Текстовете на песните ще се прожектират на огромни екрани, така че хората събрали се около различните сцени, да могат също да пеят.

 

Изграждането на Берлинската стена`
Изграждането на Берлинската стенаИзточник: Depositphotos

Източна Германия затвори границата в Берлин на 13 август 1961 г. и разшири Стената във все по-сложно укрепление, виещо се през града и около капиталистическия анклав Западен Берлин. Стената, дълга 155 км, имаща 302 вишки и състояща се от 45 000 бетонни блокове със заоблен връх, запуши последната дупка в границата между изтока и запада.

 

Берлинска стена
Берлинска стена Източник: Pinterest

Ръководството на Източна Германия вече беше запечатало главната граница на страната със Западна Германия, която се простираше от Балтийско море до Чехословакия, през 1952 г. Това остана така, докато границата не беше отворена на 9 ноември 1989 г.

 

На 09.11.1989 г. беше отворен КПП Борнхолмер Щрасе в Берлин. Граничната охрана отстъпи под натиска на голяма тълпа, настояваща да бъде пропусната след небрежно обявяване на нови разпоредби от говорителя на Политбюро Гюнтер Шабовски.

 

Най-дългата част от стената, останала в Берлин, е East Side Gallery, където някога сивите бетонни плочи са покрити със стенописи, които са рисувани от 118 художници след отварянето на границата. Стената до голяма степен е изчезнала сега и голяма част от бившата "ивица на смъртта". Сред изключенията е ивица от бившата граница на мемориала на Бернауер Щрасе в центъра на Берлин. Има и фрагменти, разпръснати на други места в града.

 

Част от Берлинската стена
Част от Берлинската стена Източник: Zonanews

Главната източно-западна германска граница извън Берлин се състоеше от силно укрепени огради, а не от стени. Имаше няколко изключения обаче. Най-известното в село Moedlareuth, разделено между Бавария и източния регион Тюрингия, което спечели прозвището "Малкият Берлин". Част от границата на Moedlareuth може да се види и днес.

 

Германия беше обединена на 3 октомври 1990 г., по-малко от година след отварянето на границата.

Още от "Документи и архиви"

Безсрамието на Меркел е чудовищно - не съжалява нито за бежанците, нито за връзките с Путин, нито за енергийната зависим

Ангела Меркел защитава пламенно своите 16 години начело на Германия в своята автобиографична книга, озаглавена "Свободата" и публикувана днес в около тридесет страни

Прочетете повече прочетете повече

На днешната дата през 1915 г. Русия бомбардира Варна, ранени и убити са десетки жители на града, сринати са повече от 50

И при тези факти днес има все още гламави българи, които се титулуват "русофили", подкрепят варварската терористична война на Кремъл и диктатора Путин срещу Украйна

Прочетете повече прочетете повече

11 септември 2001 г. - Денят на терора, който промени света

На тази дата са извършени четири координирани терористични атаки, осъществени от последователи на международната терористична организация "Ал Каида", ръководена от саудитския милиардер Осама бин Ладен

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени