Секретна справка от СГУ на МВР-София разкрива, че години преди падането на комунистическия режим през есента на 1989 г., в много предприятия има невъзможност да се изплащат заплати на работещите там. Този документ (който не е единствен, в архива на Zonanews има десетки подобни) елиминира една от най-глупавите и абсолютно неверни тези на соцносталгиците - че в народната република нямало икономически проблеми, всичко било по мед и масло, хората не изпитвали нужда, нямало безработица, нямало финансови проблеми за гражданите, предприятията работели на макс и хората били щастливи и доволни.
Документалната истина е диаметрално различна - в комунистическа България е имало много, вкл. системни, структурни и нерешими икономически проблеми, страната периодично е изпадала в стопански и финансови катастрофи, хората се живеели на ръба на бедността, а произведеното е било в огромната си част напълно непригодно да се конкурира на световните пазари и залежавало по складовете.
Конкретните документи показват, че през пролетта на 1988 г. в различни предприятия има затруднения при изплащане на заплатите за м.март. В Авторемонтен завод-гара Искър се очаква БНБ да наложи максимални санкции и удръжки върху работните заплати заради огромното изоставане с 300 хил.лева, превишаване на материалните разходи и неизпълнение на производствената програма.
Заради задължения в размер на 2 млн. в Асансьорния завод и евентуално предявяване от страна на БНБ зя връщане на всички дългове и заеми, както и определяне на тази основа на норматив за формиране на Фонд "Работна заплата", то ръководството на завода няма да бъде в състояние да изплати заплатите за м. март.
В предприятие "Руно" и НИИ по целулоза и хартия също се очакват трудности при изплащането на заплатите. Предприятието за промишлени заготовки "Искър" не изпълнява производствените си показатели така, щото да се събере необходимата сума за изплащане на ФРЗ.
В завод "Толбухин" заплатите за м.януари и февруари са осигурени чрез заем от БНБ в размер на 72 хил. лева. За март се очаква недостиг на Фонд "Работна заплата". Апропо, в средата на 90-те години, когато режимът е падна, но управлява правителство на БСП начело с Жан Виденов, се разгръща същата порочна практика - да се плащат заплати със заеми от банковия сектор, кето се превръща в една от причините за рухването му.
В текстилен комбинат "Н. Иванов" през януари, февруари и март недостига сумата за формиране на ФРЗ.
В завода за електромедицинска апаратура, вследствие на произведена, но нереализирана продукция, няма да се натрупа необходимия финансов ресурс за изплащане на заплати.