Точно преди 62 години, на днешната дата – 13 август, Берлин осъмва разделен, разцепен от Берлинската стена. След Втората световна война, Франция, Великобритания, САЩ и Съветския съюз окупират Германия и столицата й Берлин. Когато Съветският съюз налага Берлинската блокада през 1948 г., напрежението между западните съюзници и СССР расте постоянно заради съветската експанзия, окупирала половин Европа. Страхът от комунистическия режим кара все повече източногерманци да бягат в Западна Германия. Между 1949 и 1961 г. близо 3 милиона граждани на Германската демократична република (ГДР) поемат по един или друг начин през Берлин към Федерална република Германия (ФРГ).
За ГДР провалящата се планираната икономика, "спусната" от Москва и масовото бягство на работниците се превръщат в тежък, сриващ всичко проблем. И се взима решение – стена! Работата започна по тъмно, в ранните часове на 13 август 1961 г. Берлин осъмва с градежа на Стената.
Така, на днешната дата през 1961 г., Берлин се събужда в шок: източногерманската армия строи ужасяващата стена. Първоначално тя е локализирана в средата на града, но постепенно плъзва нашироко.
"Стената на срама", както тогава е наричана на Запад, изолира двете части на града една от друга. Европейската парламентарна асамблея реагира незабавно. На 10 и 11 октомври 1961 г. комисията по политически въпроси към Асамблеята заседава символично в Западен Берлин. Въпреки че не разполагат с инструменти, с които да попречат на изграждането на стената, членовете са решени да изразят солидарността на Европейската общност с берлинчани.
Председателят Ханс Фурлер излиза с изявление за ситуацията в Берлин, в което градът е обявен за "символ на свободна Европа". Седмица по-късно Асамблеята посвещава на берлинския въпрос публичен дебат в пленарна зала. В хода на разискванията всички оратори единодушно осъждат издигането на стената и потъпкването на свободата от страна на източногерманския режим.
Берлинската стена бързо се превръща в символ на Студената война. Тя съсипва цяло едно поколение германци, разделя хиляди семейства. Най-малко 140 са известните жертви, застреляни от граничарите на стената.През 1987 г. президентът на САЩ Роналд Рейгън поиска от Михаил Горбачов "да събори тази стена".
Две години по-късно тя пада. Източен и Западен Берлин са обединени. След събарянето на омразното съоръжение в германската столица е изграден мемориалът "Берлинска стена", състоящ се от оригинални части на съоръжението и постоянна изложба, която напомня зловещата история на разделения град.
Фрагменти от стената са купени в САЩ и се намират например в корпорацията "Майкрософт", в щабквартирата на ЦРУ и на други места. На 16 май 2006 г. на София е дарен сегмент от Берлинската стена, изложен до Мемориала на жертвите на тоталитаризма в парка пред НДК.