От днес "Газпром" ще изведе от експлоатация още един газотурбинен двигател в компресорната станция "Портовая" на газопровода "Северен поток", след което обемът на изпомпвания газ ще намалее до 20% от проектния капацитет - до около 33 млн. куб. м на ден (в сравнение с планираните 167 млн.).
Газпром направи съответното съобщение на 25 юли. Както обясняват от компанията, решението е взето поради изтичането на интервала за капитален ремонт преди ремонта на двигателя.
Намаляването на доставките на газ започна през юни, след като "Газпром" обяви, че една от турбините, използвани в "Портовая", не е върната от ремонт. Устройството, произведено от Siemens Energy, е изпратено в завода на компанията в Монреал. Поради наложените срещу Русия санкции обаче Канада забави връщането на турбината.
Освен това от 11 до 21 юли доставките на газ по тръбопровода бяха напълно преустановени, тъй като по цялата система се извършваха ремонтни дейности. Сутринта на 21 юли операторът на газопровода Nord Stream AG съобщи, че доставките са възстановени до нивото от 11 юли (40% от проектния капацитет).
Вчера на ниво ЕС бе гласувано политическото споразумение, постигнато от Съвета в рекордно кратък срок въз основа на внесеното миналата седмица предложение на Комисията, ще гарантира организирано и координирано намаляване на потреблението на газ в целия ЕС, за да се подготвим за предстоящата зима. Постигнатото споразумение за колективен ангажимент за намаляване на потреблението с 15% е от голямо значение и ще спомогне да бъде посрещната зимата с пълни газохранилища.
Съобщението на "Газпром", че намалява още повече доставките на газ за Европа през "Северен поток 1" без основателна техническа причина, допълнително илюстрира ненадеждния характер на Русия като енергиен доставчик, се казва в съобщението.
Откакто руските войски нахлуха в Украйна през февруари, ЕС одобри забраните за руски въглища и по-голямата част от руския петрол, които да влязат в сила по-късно тази година, но не включиха природния газ, тъй като 27-членният блок зависи от него за захранване на фабрики, производство на електричество и отопление на домове.
Руският държавен газов гигант "Газпром" обаче намали доставките на газ през газопровода "Северен поток 1" за Германия с 60% миналия месец, позовавайки се на технически проблеми, след като турбина, която Siemens изпрати в Канада за основен ремонт, не можа да бъде върната поради санкции. Канада и Германия сключиха сделка за връщане на турбината, но след това "Газпром" обяви, че все още не е получил съответните документи.
Газовата политика на Русия започна още миналата година с оттегляне на "Газпром" от свободния пазар и намаляване на резервирания капацитет, което повиши значително цените на енергийния ресурс в Европа и на световните пазари.