През март ще стане ясно колко ще струват новите щатски ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй"

Подписваме със САЩ важно споразумение за централата

АЕЦ "Козлодуй"
АЕЦ "Козлодуй" Източник: АЕЦ "Козлодуй"

 До месец се очаква да бъде подписано междуправителствено споразумение за сътрудничество между България и САЩ в сферата на ядрената енергетика, като то ще е основата за строителството на новите два блока в АЕЦ "Козлодуй. Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев.

 

Той допълни, че е взето решение за започване на оценка за въздействие върху околната среда на проекта за осми блок, тъй като в момента такава има само бъдещият седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

 

Колко приблизително ще струва новата ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" ще стане ясно след март, когато американската компания Westinghouse ще е готова с предварителната си оценка, предава БНР.

 

Окончателната цена обаче ще стане ясна след като бъде подписан договор и с изпълнителя на проекта. Това каза изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов. Той допълни, че има интерес, макар и все още неофициален, към обявената процедура за избор на главен изпълнител на новите блокове на АЕЦ "Козлодуй".

 

"Правим един списък от възможни потенциални компании, които имат опит с изграждането на такива ядрени мощности, като освен опит трябва да има и финансово състояние, което да отговаря на съответния проект. Проявиха интерес Hyundai, които са строили в Обединените арабски емирства, Bechtel, които са строили "Вогъл" в Съединените щати, идват от Fluor, които са собственици на тези малките модулни реактори, но правят и големи енергийни проекти в САЩ, има и китайски, и други компании", каза Николов.

 

Той напомни, че срокът, в който те трябва да подадат официално документите си, е 2 февруари.

 

Какво предстои след това?

"Нашата задача е до лятото на следващата година практически да позавършим с инженеринг - първа фаза, и да имаме възможността вече да се придвижим към приемане на окончателно инвестиционно решение.

 

След което, разбира се, ще възложим и производството на оборудването - с дълъг срок на производство", каза министър Румен Радев и допълни, че с отделно с европейски компании се работи и по програма за алтернативна преработка извън Русия на отработеното ядрено гориво от 5-ти и 6-ти блок на на АЕЦ "Козлодуй".

Още от "Икономика"

С тържествен водосвет и концерт "Елаците-Мед" отбеляза 50 години от създаването си и Деня на миньора в село Мирково

Управителят на "Геотехмин" ООД и председател на Надзорния съвет на "Елаците-Мед" проф. дтн инж. Цоло Вутов благодари на ветераните и всички служители за тяхната лоялност и всеотдайност

Прочетете повече прочетете повече

Руският износ на петрол за Индия се срина три пъти след заплахите на Тръмп и санкциите на ЕС

Част от доставките на Urals са били прихванати от китайските рафинерии, въпреки че това все още е далеч от компенсирането на онзи обем, които не е бил закупен от Индия

Прочетете повече прочетете повече

Министър Жечо Станков в Деня на миньора: Държавата ще продължи да бъде до минния бранш

Станков подчерта ангажимента на държавата да продължи да подкрепя бранша, като припомни, че вече са насочени близо половин милиард лева помощи за компенсиране на високите цени на електроенергията

Прочетете повече прочетете повече

Американският министър на финансите призова Европа да се присъедини към санкциите срещу страни, които купуват руски петр

Американският президент Доналд Тръмп в петък ще заяви пред  Владимир Путин в Аляска, че "всички възможности са на масата", отбеляза Бесънт

Прочетете повече прочетете повече

130 малки руски градчета са на ръба на изчезване заради икономическа криза

Липсата на работни места е сред основните причини за намаляващото население, като провинциалните градчета са особено засегнати от мобилизационните мерки за войната на Русия в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени