Световната банка: Икономическият растеж на региона на Централна Европа, включващ България, Хърватия, Унгария, Полша и Румъния ще спадне от 4,7% на 3,5%

Спадът в Украйна - най-жесток. Следва я Русия

Световната банка
Световната банка Източник: Pixabay

Войната в Украйна ще доведе до спад на БВП на страната с 45,1 на сто, прогнозира Световната банка, цитирана от Ройтерс, предаде БТА.

 

Руското нашествие принуди предприятия да затворят врати, доведе до съкращаване на износа и направи икономическата активност в големи части от страната невъзможно, се казва в публикуван вчера доклад на банката.

 

БВП на Русия ще спадне с 11,2 на сто през тази година поради тежките финансови санкции, прогнозира финансовата институция. Очакванията за региона на Източна Европа като цяло (включват Украйна, Беларус и Молдова) са за спад от 30,7 на сто на БВП поради шоковете от войната и възпрепятстването на търговията.

 

Икономическият растеж на региона на Централна Европа, включващ България, Хърватия, Унгария, Полша и Румъния ще спадне от 4,7% на 3,5% поради притока на бежанци, по-високите цени и спадането на търсенето.

 

Над половината предприятия в Украйна са затворени, а останалите работят под капацитета си, се отбелязва в доклада на Световната банка.

 

Спирането на доставките през Черно море е намалило износа на зърно от страната с около 90 на сто, а общия ѝ износ - наполовина. Войната пречи и на земеделието в източноевропейската страна.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени