100% от бързите влакове вече се обслужват от нови локомотиви Siemens Smartron

Новите машини са част от договор за доставка на 10 локомотива на обща стойност малко над 91 млн. лева

Вицепремиерът Гроздан Караджов
Вицепремиерът Гроздан Караджов Източник: Пресцентър на МТС

100% от бързите влакове вече се обслужват от локомотивите Siemens Smartron. Това е поредна важна крачка към постигането на съвременен и екологичен железопътен транспорт. Това каза заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който въведе днес в експлоатация три нови електрически локомотива Siemens Smartron.

 

"Новите машини са кръстени на български личности, които имат принос към железницата - Георги Икономов, Захари Стоянов и Борис Колчев. Още днес те ще поемат своите дежурства, като два от тях ще се отправят към Бургас, а третият – към Русе", заяви Караджов.

 

Вицепремиерът подчерта, че целта на българските железници е да бъдат осигурени нови и надеждни локомотиви. "Такива, които не се запалват, не се повреждат и не изгарят трансформаторите си. Това ще намали закъсненията и ще ги направи значително по-енергийно ефективни", обясни Гроздан Караджов.

 

Новите машини са част от договор за доставка на 10 локомотива на обща стойност малко над 91 млн. лева. С тях общият брой на локомотивите Siemens Smartron в състава на БДЖ вече е 24, а последният по договора ще бъде доставен преди края на 2025 г. Те са оборудвани с най-съвременни технологии за безопасност на движението, които значително намаляват риска от инциденти.

 

"Въпреки че преодоляването на предизвикателствата в железопътния сектор е сложен процес, ние вече търсим варианти за закупуване или наемане на нови пътнически вагони и резервни такива, за да отговорим на нарастващото търсене", заяви вицепремиерът Караджов.

 

Той посочи, че до края на годината недостигът на пътнически вагони ще достигне 70 и се разглеждат възможности за кандидатстване по климатичния фонд на ЕС, с цел подобряване на транспортната инфраструктура и намаляване на социалните неравенства в по-бедни региони.

Още от "Икономика"

Сбогом, Московия! Няма да ни липсваш! Балканските държави, Молдова и Украйна ще получават американски втечнен газ по 20-

Ние сме надежден и активен партньор в изграждането на силна, модерна и устойчива европейска енергийна система, заяви министърът на енергетиката Жечо Станков в Атина

Прочетете повече прочетете повече

Министър Жечо Станков и американският му колега Крис Райт потвърдиха силния взаимен интерес от сътрудничество по конкрет

Министърът на енергетиката участва в Атина в Шестата министерска среща на Партньорството за трансатлантическо енергийно сътрудничество P-TEC

Прочетете повече прочетете повече

На първо четене ресорната комисия одобри законопроекта за особения управител на "Лукойл-България"

Наложените санкциите над активите на "Лукойл" ОAO реално ще доведат до спиране работата на рафинерия "Нефтохим" в Бургас поради отказ на всички контрагенти да извършват плащания с дружествата, собственост на "Лукойл" ОАО в България, се посочва в мотивите

Прочетете повече прочетете повече

"Гънвор" се отказва от сделката за международните активи на "Лукойл" след негативен сигнал от финансовото министерство н

В публикация в платформата Екс (X) Министерството на финансите на САЩ заяви, че президентът Доналд Тръмп "е бил ясен, че войната трябва да приключи незабавно. Докато Владимир Путин продължава безсмислените убийства, марионетката на Кремъл, "Гънвор", никога няма да получи лиценз да оперира и да печели"

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп отряза Орбан - отказа да изключи Унгария от санкциите срещу руския петрол (ВИДЕО)

Унгария, за разлика от много от съседите си, не е разработила никакви планове и не е предприела никакви активни мерки, заяви посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени