Атанас Пеканов: ЕК търси по какъв начин да предоговори условията по ПВУ

"Възраждане" лансират един куп митове и неверни факти за еврото, заяви още той

Атанас Пеканов
Атанас Пеканов Източник: Пресцентър на МС

Първият транш по Плана за възстановяване и устойчивост е вече факт, но парламентът задължи кабинета да предоговори условията в Европа. "Аз съм информирал Европейската комисия за решението на парламента. Обяснил съм им и ясната позиция на България, която е докато ситуацията в енергийната сфера е такава – а именно въглищните централи правят изключително високи позитивни финансови резултати, които отчасти държавата използва и за компенсации, и се връщат обратно в държавата, докато българската енергетика произвежда ток и за други страни на Балканския полуостров, ние не можем да изпълним този ангажимент към момента". Това заяви пред NOVA вицепремиерът по управлението на европейските средства Атанас Пеканов.

 

По думите му следващата стъпка е да се подготви обоснована позиция на България защо тези ангажименти са невъзможни в текущата ситуация. Такава позиция ще бъде изготвена през следващия месец от Министерството на енергетиката.

 

"Ние все още нямаме официален отговор, защото те търсят по кой точно член на регламента или по кой механизъм ние да вървим към едно такова предоговаряне", каза още вицепремиерът.

 

Относно влизането на страната ни в еврозоната Пеканов коментира, че и преди присъединяването ни, и след него, регулатори като Комисия за защита на потребителите и Комисия за защита на конкуренцията ще трябва да имат много ясни действия в посока пресичане на нелоялни практики и спекулации.

 

"Аз видях информационната кампания – лъскава и добре подготвена, на "Възраждане" за техния референдум. Навсякъде те лансират един куп, според мен, митове и неверни факти, че ние ще се откажем от паричната си политика. Ами ние сме се отказали от нея през 97-а с влизането в Борда. Нещо абсолютно одобрявано от българското общество, защото донесе стабилност", каза още вицепремиерът.

 

Атанас Пеканов увери, че тече подготовка по въвеждане на цени у нас и в евро, и в лева от август. Това ще се случи, ако през юли бъде взето решение страната ни да влезе в еврозоната от януари 2024 година. Той отказа да коментира дали ще продължи да бъде вицепремиер и в следващия служебен кабинет.

Още от "Икономика"

Българската страна ще съдейства на Украйна във възстановяването на енергийната инфраструктура

Министър Малинов и посланик Илашчук обсъдиха и въпроса с потенциалната продажба на части от оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна във връзка с решение на Народното събрание от м. юли 2023 г.

Прочетете повече прочетете повече

Министър Николов: България затвърждава ролята си на активен участник в регионалното икономическо сътрудничество

На форума участие взеха още министърът на икономиката на Косово г-жа Артане Ризваноли, бившият външен министър Мария Габриел, световни лидери, бизнес експерти и предприемачи

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени