България бе дадена за пример в изграждането на фотоволтаични системи за домакинствата и за прилагането на мерки за енергийна ефективност

Министър Жечо Станков бе начело на националната делегация на Срещата на върха в централата на ООН в Ню Йорк

Станков говори на срещата на върха за устойчивото развитие в централата на ООН
Станков говори на срещата на върха за устойчивото развитие в централата на ООН Източник: Пресцентър на МЕ

България взе участие в Срещата на върха за устойчивото развитие в централата на ООН, в рамките на 80-годишнината на световната организация. В българската делегация, ръководена от министъра на енергетиката Жечо Станков, участваха заместник-министърът на външните работи Николай Павлов, Красимира Бешкова - временно управляваща Постоянното представителство на Република България към ООН, и експерти.

 

среща с Ли Дзюнхуа, заместник-генерален секретар на ООН по икономическите и социални въпроси
среща с Ли Дзюнхуа, заместник-генерален секретар на ООН по икономическите и социални въпроси Източник: Пресцентър на МЕ

По време на работната визита делегацията проведе ползотворна среща с Ли Дзюнхуа, заместник-генерален секретар на ООН по икономическите и социални въпроси. Министър Станков представи целенасочените усилия на правителството за развитие на енергийния сектор у нас чрез въвеждането на сигурна зелена енергия и иновативни технологии.

 

Заместник-генералният секретар на ООН даде България за пример при насърчаването на средства от страна на държавата към домакинствата за изграждане фотоволтаични системи и прилагането на мерки за енергийна ефективност. Във връзка с това министър Станков уточни, че 1500 домакинства ще се възползват от безвъзмездно финансиране по изпълнението на процедурата "Национална схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.

 

"Инсталирането на ВЕИ системи по покривите на домакинствата ще допринесе за намаляване на енергийната бедност чрез осигуряване на по-достъпна и устойчива електроенергия", каза още той и увери, че към момента се търсят различни варианти финансирането по тази програма да продължи.

 

Г-н Ли Дзюнхуа покани министър Станков да участва в World social summit 2 в Доха, където България и страни от цял свят ще могат да обменят добри практики за развитието на зелените технологии. Тази година срещата на върха, свикана от ООН, има за цел да се справи с предизвикателствата пред социалното развитие и да насърчи ангажиментите по Програмата за устойчиво развитие до 2030 г.

 

Министър Станков и ръководената от него делегация участваха в  тазгодишната среща на върха в Ню Йорк, която се проведе под егидата на Икономическия и социален съвет на ООН. Темата бе усъвършенстването на устойчиви, приобщаващи, основани на науката и доказателствата решения, за да не остане никой назад по Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие и нейните 17 цели за устойчиво развитие.

 

"С прилаганите реални политики, създадената институционална среда и изградените механизми за мониторинг България демонстрира стабилен напредък в изпълнението на Целите за устойчиво развитие. Имаме волята да продължим усилията си в тази посока, възползвайки се от възможностите, които включително присъединяването към Шенгенското пространство и към еврозоната предоставят за ускоряване на икономическото развитие", подчерта министър Станков от трибуната на ООН. Той се съсредоточи върху интегрираните стъпки от съществено значение за постигане на заложените цели и подчерта постигнатото към момента по онези, поставени във фокуса на дискусиите тази година.

 

Жечо Станков и АНтонио Гутериш
Жечо Станков и АНтонио Гутериш Източник: Пресцентър на МЕ

България потвърди ангажимента си към пълното изпълнение на Програмата до 2030 г. при представянето на Втория ни доброволен национален преглед пред ООН: "Въпреки предизвикателствата, страната ни отчита реален напредък по отношение намаляването на бедността, подобряването на достъпа до здравеопазване и образование, насърчаването на зелените технологии и иновации, цифровизацията и развитието на инфраструктурата, както и по-добрата интеграция на лицата, принадлежащи към уязвими групи".

 

Министър Станков открои възприетия всеобхватен подход и отбеляза, че процесът включва всички заинтересовани страни, включително местните власти, младежта, академичните среди, неправителствените организации и частния сектор.

 

От 2007 г. насам България от получател на помощ се превърна в надежден партньор за развитие, като през 2024 г. страната подкрепи различни чуждестранни инициативи.

 

"Изправени сме пред взаимосвързани предизвикателства и действия са необходими още днес. Страната е готова да помогне за превръщане на ангажиментите в реален напредък", отбеляза ръководителят на националната ни делегация. България активно насърчава правата на детето в международен план като съпредседател на Групата на приятелите на децата и Целите за устойчиво развитие. "Наложително е децата да бъдат в центъра на решенията за Програмата до 2030 г. Можем да сложим край на много от кризите, с които подрастващите се сблъскват, като направим правилния политически избор още днес. От нас зависят съгласуваните усилия за увеличаване на политиките и инвестициите в полза на децата", отправи той послание от името на групата към политическия форум на високо равнище.

 

В рамките на срещата на върха България бе и домакин на събитие за демографска устойчивост, организирано съвместно с Фонда на ООН за населението (ФООНН). Представени бяха иновативни решения за справяне с предизвикателствата чрез образование, икономическо включване и семейни политики.

 

 "Общите усилия и активното регионално партньорство са от решаващо значение за осигуряването на икономически просперитет, сигурност, засилена свързаност и дългосрочна стабилност в Югоизточна Европа и по-широкия черноморски регион", очерта министър Станков регионалните перспективи за изпълнението на Целите за устойчиво развитие. Страната ни се ангажира да подкрепи изпълнението им на регионално равнище и затвърди позицията си на член на международната общност, който следва глобалните приоритети, но и предлага визия, основана на реални постижения, партньорство и устойчиво лидерство в региона.

 

Министър Станков и водената от него делегация проведоха ползотворна среша и с Н.Пр. Боб Рей, председател на Икономическия и социален съвет на ООН и постоянен представител на Канада в ООН.

Още от "Икономика"

Летищата в Абу Даби са посрещнали 15,8 млн. пътници през първата половина на 2025 г.

Това увеличение на броя на пътниците е подкрепено и от общо 133 533 полета на петте летища през първата половина на 2025 г., което представлява увеличение от 9,2% спрямо същия период на миналата годин

Прочетете повече прочетете повече

Министър Жечо Станков във Вашингтон: България затвърждава позицията си на сигурен партньор в трансатлантическото енергий

Енергийният министър представи напредъка по два от ключовите проекти с национално и регионално значение – изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и реализацията на Вертикалния газов коридор

Прочетете повече прочетете повече

Задълбочаване на сътрудничество в енергетиката и високите технологии обсъди министър Станков с членове на Камарата на пр

Геостратегическата роля на България като балансираща мощност и транзитен енергиен хъб в направленията юг-север и изток-запад бе акцент в разговора на министър Станков с конгресмен Браян Маст, председател на Комисията по външни работи

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени