България бе домакин на Виенския икономически форум

Премиерът Главчев посочи, че инициативата е мост между икономиката и политиката, а страната ни е доказателство за стабилност и сигурност в региона

България бе домакин на Виенския икономически форум
България бе домакин на Виенския икономически форум Източник: Пресцентър на МС

Световни лидери, бизнес експерти и предприемачи обсъдиха днес в резиденция Бояна най-актуалните предизвикателства на глобалната и регионалната икономика в рамките на Виенския икономически форум. Събитието се организира два пъти годишно, като през тази година домакин на изнесеното заседание е България. Целта му е да насърчава регионалното сътрудничество.

 

В поздравителен адрес до участниците министър-председателят Димитър Главчев посочи, че инициативата е мост между икономиката и политиката, а страната ни е доказателство за стабилност и сигурност в региона. "Ще  продължим да работим активно със своите съседи за развиване на транспортните, енергийните и дигиталните връзки", добави той.

 

Според премиера форумът дава не само подкрепа за страните, които се стремят да се присъединят към ЕС и евроатлантическата общност, но е и място за идентифициране на нови пазари и инвестиции в съвместни проекти и постигане на общи цели на държавно и бизнес ниво.

 

Той подчерта, че пълното присъединяване на България в Шенгенското пространство ще има значителен принос и ще окаже положителен ефект за предоставянето на услуги, доставки на стоки и мобилността на работниците в трансграничните региони, не само за България, но и за редица други страни. Като друг ключов приоритет Главчев определи пълноправното членство на България в ОИСР за насърчаване на икономическото развитие и укрепване на регионалната стабилност.

 

В словото си министърът на икономиката и индустрията Петко Николов заяви, че Източна Европа предлага редица възможности за икономически растеж и България ще бъде в основата на бъдещето развитие на региона.

 

Още от "Икономика"

"Състоянието е сериозно". Най-голямата диамантена държавна компания в Русия е нерентабилна за първи път от 6 години

Приходите на компанията намаляха на годишна база с 33%, до 90,3 милиарда рубли (без субсидиите), брутната печалба падна три пъти, до 14,1 милиарда рубли

Прочетете повече прочетете повече

САЩ са близо до споразумение за осигуряване на дългосрочен достъп до петролните резерви на Венецуела

Очаква се споразумението, което може да бъде подписано и публикувано скоро, да функционира по начин, който ще позволи на правителството на САЩ контрол над група венецуелски петролни находища

Прочетете повече прочетете повече

Канада обяви ответни мита върху американски стоки за почти $20 млрд.

Новите мита са определени така, че въздействието им върху канадските потребители и бизнеса да бъде минимално, но въпреки това биха могли да засегнат САЩ, заяви представител на правителството

Прочетете повече прочетете повече

На 21 август предстои превантивно намаляване на мощността на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с около 120 МВт 

Водоподаването се извършва от собствена брегова помпена станция, проектирана и изградена така, че да осигурява необходимите водни количества и при ниско ниво на реката

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени