
В момента България е нетен износител на електронергия и спрямо първото шестмесечие на 2024 г. ръстът в износа е близо 2500%, каза в събота Ангелин Цачев, изпълнителен директор на българския Електроенергиен системен оператор (ЕСО) в интервю пред БНР.
През 2024 г. за този период България е изнесла 48 000 мегаватчаса ток, докато на 2025 г. Страната е достигнала износ от 1.26 милиона мегаватчаса ток.
"Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и българският потребители трябва ползва възможно най-евтиния ток в югоизточна Европа", казва Цачев.
Според него резултатите са добри от гледна точка, че "изнасяме много енергия, защото произвеждаме много възобновяема". По думите му електроенергийната система на страната е спокойна и сигурна.
Той сподели, че с горещините още не са прехвърлени 5000 мегавата от потребителите, "което означава, че климатиците още не работят достатъчно".
Прогнозата на операторите за следващата седмица е, че потреблението ще остане в границите от 3400 до 4800 мегавата.
"Далече сме от пиковото потребление през миналото лято. Тази година май и юни бяха по-хладни и това даде глътка въздух на електроенергийната ни система", призна Цачев.
Той предупреди, че водата в язовирите не е достатъчна и трябва да има резерви, защото не се знае каква есен, зима и след това пролет ни очакват.
"Зависи от количеството използвано и потребено за напояване. Трябва да пазим водата за крайни случаи. В Пловдив поради токов удар са спрели помпите за подаване на вода и означава, че аварии е имало, има и ще има. Никога не сме на 100% гарантирани от такива събития. Трябва да направим, така че да съхраним повече вода", каза той.
Цачев коментира, че 611 млн. лв. от Европейската комисия ще бъдат насочени по проект за присъединяване на повече възобновяеми източници към електроенергийната мрежа.
"Парите отиват за развитие на мрежата за автоматизация на процесите в подстанциите на електроенергийния оператор", каза той.