Бившият енергиен министър Николов за договора с "Боташ": Цената накрая ще е катастрофална за България

Странно е, когато кабинет с мандат 3 месеца, сключва договор за 13 години, добави той

Александър Николов
Александър Николов Източник: МЕ

За да има позитивен ефект за България - за домакинствата или за бизнеса, "Булгаргаз" трябва да купува синьото гориво на най-добра цена и по най-добрата инфраструктура. Тези условия не са спазени. Тъй като консумацията на газ ще спадне драстично, голяма част от задълженията, които са включени към България по този договор, ще бъдат платени, но няма да бъдат използвани. Така бившият министър на енергетиката Александър Николов коментира пред NOVA сключения от служебното правителство договор с "Боташ".

 

"Средната цена за това, което е включено по договора, в края на договора ще е катастрофална за България. Това е така, защото първо - преговорният процес е много далеч от прозрачен. Второ - няма данни, няма предварителен анализ за вътрешната консумация. Трето - няма регионални срещи, които да потвърдят тази консумация", допълни той.

 

Бившият министър подчерта, че това означава, че в края на периода на договора ще сме платили всичките си задължения. "Разбито по количествата, които ще са изконсумирани в България и/или от съседни държави, ще е значително по-ниско от планираното. И средната цена за предоставяната услуга ще е много висока. А "Булгаргаз" ще е в тежко финансово състояние", е мнението на Николов.

 

Той поясни, че има проблем със сключването на договора с "Боташ". "Когато се сключва договор за 13 години от политически кабинет, който има мандат за 3 месеца, е меко казано странно. Когато се договаря подобен договор, преговорите, за да може да са достатъчно ефективни за България, са минимум 6 до 9 месеца", допълни бившият енергиен министър. 

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени