Делян Добрев: Парите от комисионните за газа отиват в офшорки на "Промяната" (ВИДЕО)

Добрев подчерта, че не взимаме от компанията майка, а от румънския "Газпром"

Делян Добрев
Делян Добрев Източник: Скрийншот/Facebook

Представители на ръководството на ГЕРБ дават извънреден брифинг в централата на партията. Лидерът Борисов поздрави най-напред украинския народ с Деня на независимостта на Украйна. "Нка се гордеят със своя празник и храброто си поведение", заяви той. "Не толкова храбри и не толкова прозрачни, и не толкова чисти се оказват хората, които най-много парадират с тези думи", добави лидерът на ГЕРБ.

 

Той даде думата на бившия енергиен министър Делян Добрев, който коментира най-актуалната тема за природния газ и договора с "Газпром".


"Бившите управляващи от четворната коалиция Кирил Петков и Асен Василев се оказват не толкова почтени и чисти, колкото твърдят", добави Борисов. 

 

Става въпрос за газа. България имаше договор с "Газпром". "Булгаргаз" за месец ли трябваше да купува газ от "Газпром" по 86 евро. Само, че не купува от "Газпром" по 86 евро. Купува от една компания, която се казва WIEE, Винтерсхау-Румъния. А тази компания е собственост на "Газпром-Швейцария", т.е. "Газпром" е 100 % собственик на "Газпром-Швейцария", а "Газпром-Швейцария" е 100 % собственик на WIEE-Румъния. България купува от WIEE-Румъния до юли месец, до последния ден н акабинета на "Промяната".

 

110 евро от "Булгаргаз" отиват в румънския доставчик, после в швейцарския и накрая те отиват в офшорките на ПП и затова сме пуснали сигнал. Парите им в Швейцария накрая се прехвърлят в офшорки.

 

Добрев подчерта, че не взимаме от компанията майка, а от румънския "Газпром". По тази схема "Газпром" печели и вероятно печели повече, губи обаче българското общество и то губи 28%.

 

Ние с Радо Чолаков пуснахме сигнал до ДАНС и МВР. ДАНС казаха, че материалите са предоставени до ВКС, отговор от МВР няма. Сега сме внесли сигнал до министър Демерджиев да ни информирате какво се случва с този сигнал. Тук става въпрос за 28%, които според нас се разпределят между офшорки на ПП и "Газпром".

 

 "Виждам много голяма връзка между "Демократична България" и служебния кабинет. Защо? Защото ДБ е купувала газ от "Газпром". Фактурите са пред вас - ще видите хоризонталната структура как всичко отива в "Газпром". И забележете периода на тези фактури - от 1 юли до 31 юли. Те бяха на власт до 2 август и са взимали тези комисионни до последния ден... Това е толкова скандално, че не може да е от незнаене, неопитност, неучене и т.н.", заяви още Добрев.

 

Той отново поясни, че след доклада на ГЕРБ до ДАНС са получили отговор, че е образувана преписка. 

"Пак ще кажа - газът не е от "Газпром", пак е руски, пак си го плащаме, само че не по 86 евро, а по 110. И тези 28% се разпределят между офшорките на "Промяната" и "Газпром", заяви още той.

 

Томислав Дончев заяви на свой ред, че от икономическата прогноза на БНБ става ясно, че брутният вътрешен продукт ще е 2%: "По текущата сметка на платежния баланс ще има отрицателно салдо. "По-интересното обаче е друго. По данни от статистиката за януари-април 2022 отрицателното с Русия 3 млрд. 740 млн. лв. Влошаването на търговското салдо е над 2 млрд. 450 млн. лв. Т.е. за този период България е станала три пъти по-зависима от Русия по линия на стокообмена си. Големите числа безпощадно показват, че това, което каза преди малко господин Добрев, е правилно".

 

Той изтъкна, че яростната антируска реторика не се връзва с реалното "усвояване" на благините от бизнеса с Русия. "Това, което предизвиква учудване от моя страна, е позицията на други политически лидери, които са готови да не се къпят, да стоят на студено, за да не се подновяват отношенията с "Газпром", но те нямат нищо против да купуваме газ от "Газпром" чрез посредници", заяви още Дончев.

 

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени