Делян Добрев: Причината за протеста на миньорите е в Плана за възстановяване на служебното правителство

Първият служебен кабинет се провали - не сложи буфер, за да защити предприятията

Делян Добрев
Делян Добрев Източник: ПП ГЕРБ
Причината да се стигне до протеста на миньорите днес, е в Плана за възстановяване и устойчивост, защото ние виждаме едно пълно информационно затъмнение какво се случва с този План. Последно се съобщи, че в него ще бъде вписана дата за затваряне на ТЕЦ-овете на въглища, което не е консултирано със синдикатите и ето това е резултата. Това коментира в "Денят започва" по БНТ бившият министър на енергетиката Делян Добрев.
 
Според него, проблемите са свързани с това, че Европа има политика по затрудняване на производството на електроенергия от въглища - с определени финансови инструменти да се направи колкото се може по-скъпа електроенергията от тези ТЕЦ-ове, с което тя става неконкурентноспособна.
 
Според мен основният проблем не е недоволството на миньорите, а това че ситуацията в страната ще стане изключително тежка точно заради високите цени на електроенергията. Преди потребителите, ще бъдат засегнати предприятията, смята Добрев.
 
Той е категоричен, че държавата е изпуснала своя шанс да направи нещо по въпроса. Защото провалът на първия служебен кабинет на Радев беше в това, че не сложи никакъв буфер, за да защити предприятията, въпреки че аз самият предложих това по време на актуализацията в бюджета, посочи Добрев.
 
Според него, в хазната има пари, има 2 милиарда допълнителни средства. Но не защото Спецов ги е събрал, а защото има инфлация, която води до по-високи допълнителни приходи, допълни Добрев.
 
Изнасянето на електроенергия не може да се спре и не трябва да се спира, това няма и да помогне, категоричен е бившият енергиен министър.

Още от "Икономика"

Канада обяви ответни мита върху американски стоки за почти $20 млрд.

Новите мита са определени така, че въздействието им върху канадските потребители и бизнеса да бъде минимално, но въпреки това биха могли да засегнат САЩ, заяви представител на правителството

Прочетете повече прочетете повече

На 21 август предстои превантивно намаляване на мощността на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с около 120 МВт 

Водоподаването се извършва от собствена брегова помпена станция, проектирана и изградена така, че да осигурява необходимите водни количества и при ниско ниво на реката

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп обяви "икономическа война" срещу Иран

Всяка страна, която позволи на своите финансови институции, компании, летища или държавни структури да предоставят "каквато и да било спасителна помощ на Иран", сама ще се изправи пред "ОГРОМНИ икономически последици, написа Тръмп

Прочетете повече прочетете повече

Руски милиардери дариха близо 400 млрд. рубли в бюджета, след като Путин поиска да се "изръсят" за войната

Преди срещата на Путин с представители на бизнеса през март, на която диктаторът им е "предложил" да "да се изръсят" за войната в Украйна, вноските от неправителствени организации са възлизали на едва 15,6 млрд. рубли

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени