Моето лично мнение е, че по-скоро ще нажежи напрежението в коалицията, отколкото да помогне, затова няма да коментирам поста на външен министър след ротацията. Аз съм специалист в енергетиката, а и обещах на Борисов. Това призна депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев по bTV.
"Преди войната в Украйна "Лукойл" купуваше 15 милиона барела руски нефт на ден, а след войната 45 милиона. От 1-ви януари не е внесен нито един литър руски петрол, а не се повишиха цените по бензиностанциите, не се срина енергийната система, както ни плашеха. Пет пъти предлагах да се прекрати дерогацията, но Денков плашеше с оставката си. Така още една година се финансираше войната", припомни той.
"Нали не можеха и трябваше да настройват инсталацията с месеци. Как от 31-ви декември. Те винаги са можели, но година и половина ни лъжеха, за да защитават руските интереси. Помните ли, че трябваше да внасят пари във Фонда за енергийна сигурност. За първия месец внесоха 70 милиона, за втория - 27 милиона", посочи Добрев. Той бе категоричен, че има политици, които са работили в интерес на руските интереси у нас. Той разкри, че е сигнализирал компетентните органи за това. "В Министерски съвет са истинските хора, които облагодетелствали режима на Путин", заяви той.
Вчера изслушвахме шефовете на "Лукойл" и аз ги попитах лично Александър Величков дали е возил в личния си автомобил през уикенда Асен Василев и заедно са посетили централата на "Лукойл". Той отрече за датата, но не и този факт. Отговорът беше: "Не си спомням кой ден беше", разкри Делян Добрев.
Той обяви, че Асен Василев докато е бил в САЩ е предлагал за продан рафинерията "Лукойл Нефтохим".
"През последните три години дивидентите от енергийните дружества в размер на 3,5 млрд. лева са пренасочени към бюджета за запълване на финансови дупки", стана ясно още от думите на бившия енергиен министър. Той добави, че това не е незаконно, но е попречило за развитието на енергетиката ни. Добрев даде пример с факта, че вече сме вносител на ток, вместо износител.
През 2035 и 2037 година според него се очаква да заработят двата нови реактора в АЕЦ "Козлодуй" по технология на "Уестингхаус". В момента върви избор на строител. Досега две китайски и две американски фирми не отговарят на изискванията. Петата компания е "Хюндай" и тя отговаря, съобщи председателят на енергийната комисия.
Следващата седмица парламентът трябва да даде разрешение на кабинета да започне преговорите. Според Добре, 13 милиарда долара ще струва реализацията на двата блока.