Делян Добрев: Знаем какво е количеството, цените и купувачите на газа, но не можем да ги кажем

Едно от нещата излезе вече, че новият изпълнителен директор на "Булгаргаз" в момента, в който е сменил работата си, е продал веднага на старата си фирма газ, каза Добрев

Делян Добрев
Делян Добрев Източник: БНТ

Знаем какво е количеството, цените и купувачите, но не можем да ги кажем, защото управляващите направиха така, че това да остане в тайна. Това съобщи Делян Добрев, народен представител от ГЕРб по БНТ.

 

"Не мога да ви кажа какво чухме по време на комисията, защото управляващото мнозинство я заскрети. Направиха така заседанието да се гледа при закрити врати, подписахме декларнации, събраха ни телефоните – някаква много мистериозна тайнственост, която не разбирам. Не разбирам защо едно толкова просто нещо като това кои са купувачите на газ в България и то сравнително малки количества 37 400 мегаватчаса, какво има толкова да крият", добави той.
 
"Едно от нещата излезе вече, че новият изпълнителен директор на "Булгаргаз" в момента, в който е сменил работата си, е продал веднага на старата си фирма газ. Той го е признал сам пред камерите ви. Надявам се да продължите да питате и истината да излезе наяве. Ще намерите, че не е единствен представител на управляващата коалиция, замесен в тези сделки" , обяви бившият енергиен министър.

 

"Проблемът с това е, че без значение какво е точното количество, то е по-високо от това, което обикновено се продава като излишък на борсата около 5000 мегаватчаса , сега говорим за 35 – 40 000. Навежда на това, че има умисъл, за да можеш да продадеш тези количества през борсата на някои определени фирми, които сам си избираш. Защото както видяхме и от Румен Овчаров, който разполага с много информация и показа екрана, от който личеше, че "Булгаргаз" не е направил търг, за да продава, а се е съгласил самият той да продаде на определени купувачи. Така не сме сигурни дали е постигната най-високата цена. Хубаво е да се види кои са фирмите, кой стои зад тях и защо се продават такива големи количества газ. Абсолютна лъжа е, че няма какво друго да се прави с излишъците", допълни Добрев.

 

Според Добрев с излишъците на пазара може да се направят две неща:

"Първото е да се намали заявката към "Газпром" за събота и неделя, което е практика, с изключение на този уикенд, в който не е направено това. Вторият вариант е, когато има излишък в тръбите, със заявка до "Булгартранс", който е оператор на тръбите и хранилището, да се поиска газът, който е излишен в тръбите да се даде на другите 6 търговеца, които черпят от хранилището, а те да дадат техния газ. Така се дават 35 000 мегаватчаса в тръбите, а се вземат 35 000 мегаватчаса в Чирен".

 

По думите му има две причини това да не се направи - или тотална некомпетентност или корупционен интерес. На въпрос какво ще правят с тази информация, след като е имало представител на ДАНС на заседанието, Добрев отговори:
"Нищо не можем да направим. Добре, че беше представителят на ДАНС, защото той ни даде тази информация. Хората, които трябваше да ни дадат инфо, те напуснаха заседанието, защото се оказа, че те самите нямат допуск до квалифицирана информация – това са заместник-министърът, новият шеф на "Булгаргаз" и шефът на газовата борса. Преди да напуснат тези хора много настоявах да разбера кои са купувачите и те казаха, че знаят. Как така едни хора без допуск знаят кои са фирмите, посредниците, търговците, а журналистите и обществото не знаят. Защо едни могат да получат тази информация без допуск, а други не могат? И какво тайно има в това на кого е продала държавата и на каква цена. Освен ако не се опитват да скрият нещо".

 

Хубаво е, че КЕВР започна процедура за това дали има спекулация на пазари или измами, коментира още народният представител от ГЕРБ-СДС.

 

"Надявам се те да кажат кои са купувачите. Втората опция е да го направим в съда, защото има текстове според които, когато има надделяващ обществен интерес, съдът може да разпореди тази информация да стане достояние на всички български граждани. Защо е важна темата с "Булгаргаз"? Защото от това, което се случи, газът ще стане много скъп. От този скъп газ стоките ще станат още по-скъпи. Това е проблемът, който най-много ни притеснява – висока инфлация и цени. Единият начин да помогнем на хората е да предложим между първо и второ четене на бюджета намаление на ДДС на храните и горивата на 9 %", обясни Делян Добрев.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени