ЕК няма да изключи България от петролното ембарго срещу Русия

В сряда вицепремиерът Асен Василев обяви, че България ще поиска да бъде временно изключена от петролното ембарго върху Русия по подобие на Унгария и Словакия

Лукойл Нефтохим България АД
Лукойл Нефтохим България АД Източник: Zonanews

Европейската комисия не приема искането на българското правителство за изключване на България от общите срокове за налагане на петролно ембарго срещу Русия, съобщава Ройтерс, позовавайки се на независими източници в ЕК. Еврокомисията обаче приема да се даде повече време на Унгария, Словакия и Чехия да се адаптират към ембаргото.

 

Според преработеното предложение на ЕК Унгария и Словакия ще могат да купуват руски петрол от тръбопроводи по действащите договори до края на 2024 г., докато Чехия може да продължи купува до юни 2024 г. ЕК предлга за всички останали страни от ЕС да се наложи забрана за купуване на петрол от Русия, което да влезе в сила след 6 месеца, а за петролни продукти - след 8 месеца.

 

България също е поискала да бъде изключена от общото петролно ембарго, но не са ѝ били предложени отстъпки в сроковете. Причината е, че искането на България "не е имало реални аргументи". Останалите три държави, на които е предоставена повече свобода на действие, "имат обективен проблем" за намиране на алтернативни доставки, съобщава Ройтерс, позовавайки се на своите източници в ЕК.

 

Унгарският премиер Виктор Орбан каза в петък, че Унгария ще има нужда от пет години и огромни инвестиции в своите рафинерии и тръбопроводи, за да може да трансформира настоящата си система, която разчита на 65% на руски петрол.  

 

В сряда вицепремиерът Асен Василев обяви, че България ще поиска да бъде временно изключена от петролното ембарго върху Русия по подобие на Унгария и Словакия. Според него страната ни може чисто технологично без руски петрол, но това би оскъпило значително горивата.

 

Междувременно обаче държавният представител в бургаската петролна рафинерия "Лукойл Нефтохим" Красимир Първанов обясни пред Mediapool, че предприятието може да спре да работи, ако се реализира предложението на ЕК за забрана на вноса на руски петрол и петролни продукти в ЕС.

 

Ако ембаргото е частично, дори при доставка на 10% руско гориво, "Нефтохим" ще може да продължи да работи. В момента рафинерията работи с 50% руски петрол и 50% внос от Близкия изток.

 

Спирането на рафинерията означава, че България трябва да внася готови горива. Според изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев това  е възможно, но ще оскъпи горивата.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени