ЕК понижи прогнозата си за икономическия растеж на България за 2022 г.

По-високите цени на енергията и храните ще подкопаят покупателната сила на домакинствата с ниски доходи при отсъствието на допълнителни компенсации

Спад на икономическия растеж
Спад на икономическия растеж Източник: Zonanews

Икономиката на България ще нарасне с 3,7 на сто през 2022 година, като растежът леко ще се ускори до 3,9 на сто през 2023 година. Това се посочва в зимните икономически прогнози на Европейската комисия, разпространени днес, съобщава БТА.

 

В прогнозата от ноември ЕК очакваше икономическият растеж на страната ни да достигне 4,1 на сто през тази година и да се забави до 3,5 на сто догодина. Според оценката на Брюксел българската икономика е нараснала с 4 на сто през 2021 година, което е над прогнозираните през ноември 3,8 на сто за миналата година.

 

Еврокомисията прогнозира, че инфлацията в страната ни през текущата година ще се ускори до 6,3 на сто, след което ще се забави до 3,9 на сто през 2023 година. През 2021 г., по данни на Брюксел, потребителските цени в България са се повишили с 2,8 на сто.

 

За сравнение, Българска народна банка (БНБ) очаква реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на България през 2021 г. да отбележи растеж от 3,7 на сто, през 2022 година - от 3,6 на сто, а през 2023 година - от 4,5 на сто. Това посочи институцията в редовния си тримесечен доклад, който бе публикуван в края на януари.

 

В проектобюджета, който днес се обсъжда от Народното събрание на първо четене, е заложено по-силно ускоряване на растежа на БВП - до 4,8 на сто през 2022 година, благодарение на инвестициите. Средногодишното повишение на инфлацията по хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) се прогнозира да бъде 5,6 процента със забавяне до 3,1 процента в края на годината.

 

Анализ на ЕК за България

След свиването на икономическата активност през 2020 г., БВП на България се е повишил през 2021 година, отбелязва Еврокомисията. Частното потребление е било основен двигател на растежа на фона на благоприятните условия на трудовия пазар, силното потребителско доверие и стабилния растеж на доходите, подкрепен от увеличаването на пенсиите и трансферите.

 

Инвестициите обаче са се представили по-зле през 2021 година, сдържани от устойчиво високата несигурност за развитието на ситуацията с пандемията от КОВИД-19, въвеждането на ограничителни мерки и външната среда. Износът на стоки и услуги също е допринесъл за възстановяването, констатира ЕК. Броят на посещенията от чуждестранни туристи все пак остава доста под предпандемичното равнище. Като цяло БВП е нараснал с 4 на сто през 2021 година, отичат от Брюксел.

 

Инфлацията в страната се е ускорила рязко след септември 2021 година, тласкана от високите цени на горивата и газа и свързаните с тях ефекти. За да предотврати по-нататъшно поскъпване на електричеството и отоплението за домакинствата, на 15 декември парламентът наложи мораториум върху тарифите на дребно до средата на март 2022 година, припомня Еврокомисията.

 

В момента се обсъждат и нови мерки за овладяване на поскъпването на енергията за крайните потребители. За тази и идната година инфлацията ще бъде определяна до голяма степен от мащаба на непреките ефекти от високите цени на енергията и решенията на националния регулатор за това как да коригира цените на дребно спрямо очакваното развитие на цените на едро.

 

Като основен сценарий се очаква регулираните цени на електроенергията да се увеличат с 15 на сто до средата на 2022 г. и с 20 на сто до средата на 2023 година. Тези повишения съвпадат с оценките на енергийния регулатор и с размера и повишенията на цените във времето. Тези фактори се очаква да допринесат за устойчивостта на инфлацията при енергията, което ще доведе до основна инфлация от 6,3 на сто и 3,9 на сто съответно през 2022 г. и 2023 година, прогнозира ЕК.

 

Прогнозата за икономическия растеж е да остане на ниво 3,7 на сто през 2022 г. и 3,9 на сто догодина. Както износът, така и вътрешното търсене, също стимулирани от инвестиции, финансирани от възстановителните фондове на ЕС, би трябвало да подкрепят растежа. По-високите цени на енергията и храните ще подкопаят покупателната сила на домакинствата с ниски доходи при отсъствието на допълнителни компенсации. Енергийно интензивното производство също се очаква да бъде изправено пред предизвикателства, за да запази конкурентоспособността си, отбелязва ЕК.

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени