ЕК: Украйна може да купи оборудването от АЕЦ "Белене" със средства от ЕС

Днес България и Украйна подписаха меморандум за сътрудничество в енергетиката, включително относно реакторите от АЕЦ "Белене"

АЕЦ "Белене"
АЕЦ "Белене" Източник: Pbs.twimg.com

Украйна може да използва парите, които Европейският съюз ѝ предоставя, за да закупи българските ядрени реактори - т.е. оборудването от неизпълнения проект АЕЦ "Белене". Това гласи изявление на говорителя на Европейската комисия Ерик Мамер, цитиран от БГНЕС, направено в деня на посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България.

 

"Възможно е подпомагане от ЕС плюс регулация за Украйна като макрофинансова помощ, част от помощта за макроикономиката на Украйна. Това е част от предвидената помощ от ЕС за Украйна в размер на 1,5 млрд. евро целогодишна помощ", каза официалният представител на Еврокомисията.

 

Той посочи, че зависи от Киев как ще използва средствата. Страната би могла да ги ползва и по линия на сътрудничеството с България в областта на ядрената енергия.

 

"Останалото зависи от двустранните въпроси между Украйна и България", каза още Ерик Мамер. Днес България и Украйна подписаха меморандум за сътрудничество в енергетиката, включително относно реакторите от АЕЦ "Белене", за които вече можем да преговаряме с Киев за продажба след решение на Народното събрание.

 

По време на съвместното изявление на премиера Николай Денков и президента на Украйна Володимир Зеленски стана ясно, че разговорите са в начален етап, но по същество са за оборудването от АЕЦ "Белене", а не за реакторите.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени