ЕК: Украйна може да купи оборудването от АЕЦ "Белене" със средства от ЕС

Днес България и Украйна подписаха меморандум за сътрудничество в енергетиката, включително относно реакторите от АЕЦ "Белене"

АЕЦ "Белене"
АЕЦ "Белене" Източник: Pbs.twimg.com

Украйна може да използва парите, които Европейският съюз ѝ предоставя, за да закупи българските ядрени реактори - т.е. оборудването от неизпълнения проект АЕЦ "Белене". Това гласи изявление на говорителя на Европейската комисия Ерик Мамер, цитиран от БГНЕС, направено в деня на посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България.

 

"Възможно е подпомагане от ЕС плюс регулация за Украйна като макрофинансова помощ, част от помощта за макроикономиката на Украйна. Това е част от предвидената помощ от ЕС за Украйна в размер на 1,5 млрд. евро целогодишна помощ", каза официалният представител на Еврокомисията.

 

Той посочи, че зависи от Киев как ще използва средствата. Страната би могла да ги ползва и по линия на сътрудничеството с България в областта на ядрената енергия.

 

"Останалото зависи от двустранните въпроси между Украйна и България", каза още Ерик Мамер. Днес България и Украйна подписаха меморандум за сътрудничество в енергетиката, включително относно реакторите от АЕЦ "Белене", за които вече можем да преговаряме с Киев за продажба след решение на Народното събрание.

 

По време на съвместното изявление на премиера Николай Денков и президента на Украйна Володимир Зеленски стана ясно, че разговорите са в начален етап, но по същество са за оборудването от АЕЦ "Белене", а не за реакторите.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени