Експерт: До фалит на "Булгартрансгаз" не може да се стигне

Експертът настоя, че трябва да се изследва взаимовръзката между договора "Булгартрансгаз" - "Газпром" и влиянието върху трети страни

Булгартрансгаз
Булгартрансгаз Източник: Zonanews

До фалит на "Булгартрансгаз" не може да се стигне, заяви пред БНР Кирил Темелков - заместник-председател на Българската газова асоциация и бивш директор на "Булгартрансгаз", във връзка с въведената от държавата извънредна енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ, която е в размер на 20 лв. за мегават час.

 

"Ако има някакво въздействие върху финансовото състояние на "Булгартрансгаз", то ще бъде в следствие на това, че "Булгартрансгаз" е определено като задължено лице за изпълнение на закона. То е определено като такова, защото е местно лице в България и отговаря за опериране на цялата газопреносна инфраструктура. Тези енергийни вноски са наложени към лицата, които доставят до България руски природен газ, но тъй като основният ползвател по отношение на транзита е "Газпром", а той не е регистриран в България като местно лице, не може да се отнесе акцизното законодателство към чуждо лице. "Булгартрансгаз" има договорни отношения с "Газпром" и затова той е определен за задължено лице по закона по събирането на енергийните вноски", обясни експертът.
 
По думите му притесненията и съмненията, които произлизат, са в това, че ако "Булгартрансгаз" не успее да събере тези вноски, трябва да ги плати. Според бившия директор на "Булгартрансгаз" тук трябва да се отнесат компетентните органи и да изследват договора.
 
"Този закон е абсолютно неясен. Ако "Газпром" откаже да плаща или заяви, че няма да изпълнява закона, не е ясно какво се случва", попита Темелков. Той поясни, че тогава задължено лице остава "Булгартрансгаз". Експертът настоя, че именно тези изследвания на взаимовръзката между договора "Булгартрансгаз" - "Газпром" и изследване на евентуални поведения и по отношение на доставчиците на газ и вносителите в България, и по отношение на влиянието върху трети страни - трябва да се направят от компетентни органи, които да изследват цялата информация, необходима за да се направи анализа. 
 
"Самият закон беше приет и след това започваме да мислим дали и как ще въздейства, а и освен това как ще се изпълнява", отбеляза Темелков. Той подчерта, че ЕК е известна със своята мудност и години наред изследва такива ситуации по въздйствието на пазара. 
 
"Като потребители на природен газ няма да окаже никакво въздействие. Това нито ще доведе до спиране на доставките на природен газ по някакъв начин, нито се очаква да въздейства върху увеличаването на цената, особено в рамките на зимния период. Други фактори могат да повлияят върху цените. Това, което може да се случи в следствие на действията на ЕК, е да бъде наложена поредната санкция за неспазване на правилата на единния европейски пазар. Тези санкции не са малки. Ако се стигне до такава оценка, това ще бъде рецидив. Воденето на преговори ще бъдат изключително тежко", обясни бившия директор на "Булгартрансгаз". 

Още от "Икономика"

България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантиране сигурносттана енергийните доставки

Енергийните министри възложиха на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ"

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: Документите, показани от групата "Българските елфи", нямат нищо общо с Пътната карта за изграждането

Бившият министър отхвърли и тезата, че с изграждането на тръбата България била обслужила интересите на Русия за заобикалянето на Украйна при преноса на газ, което е позволило на Путин да нападне Киев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени