"Ел Би Булгарикум" и "Мейджи" създават съвместна научноизследователска лаборатория на световно ниво в България

Основната цел на лабораторията ще бъде допълнителното изследване на полезните съставки на българската закваска

"Ел Би Булгарикум" и "Мейджи" създават съвместна научноизследователска лаборатория на световно ниво в България
"Ел Би Булгарикум" и "Мейджи" създават съвместна научноизследователска лаборатория на световно ниво в България Източник: Пресцентър на МИ

На официална церемония в присъствието на министъра на икономиката и индустрията д-р Петко Николов и посланика на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами бе подписан договор, с който се създава съвместна научноизследователска лаборатория на световно ниво у нас между "Ел Би Булгарикум" и "Мейджи".

 

Основната цел на лабораторията ще бъде допълнителното изследване на полезните съставки на българската закваска и да се търсят нови научни доказателства за здравословните свойства на българското кисело мляко.

Изпълнителният директор на българската държавна млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" Живко Живков и управляващият изпълнителен директор по научна и развойна дейност и член на борда на японската корпорация "Мейджи" Шигеру Танигучи сложиха подписи под 10-годишен договор за стратегическо партньорство и създаване на първата съвместна научноизследователска лаборатория в областта на млечнокиселите бактерии.

 

Споразумението предвижда в новия научен център, който ще се намира в София да се провеждат съвместни изследвания и развойна дейност от научноизследователски екипи на двете държави.

 

Един от основните фокуси на изследванията ще бъдат бактериалните видове Lactobacilus bulgaricus и Streptococcus thermophilius, които са от български произход, изолирани са на територията на Република България и са изключителна нейна собственост. В новия научен център ще се осигури работа с най-модерни високотехнологични съоръжения и най-съвременни методи за откриване на нови здравни ползи от употребата на  българското кисело мляко, като продукт, който е национално богатство.

 

"Днес е важен ден за двустранните българо-японски отношения. Създаваме нещо, което ще остане в историята", изтъкна министър Николов по време на церемонията по подписване на договора. "Очакваме съвместният научен център на "Ел Би Булгарикум" и "Мейджи"  да се превърне в основа за създаване на изключително ценни иновации за човешкото здраве", коментира още икономическият министър. Той подчерта, че с подписания договор ще се надгради постигнатото дотук ползотворно сътрудничество между компаниите и ще продължи и занапред.     

 

"Това е значима стъпка напред не само за нашата компания, но и за българската млечна индустрия, която ще продължи да се утвърждава на международните пазари. Благодаря на нашите партньори от "Мейджи" за конструктивния диалог – заедно гледаме в една посока, посветени на мисията да популяризираме българското кисело мляко по света", каза изпълнителният директор на "Ел Би Булгарикум" Живко Живков.

 

От своя страна изпълнителният директор по научна и развойна дейност и член на борда на японската корпорация "Мейджи" Шигеру Танигучи посочи, че у нас ще бъдат изпратени най-добрите японски изследователи.

 

"Ел Би Булгарикум" и Мейджи имат установени над 50-годишни традиции и партньорство. Благодарение на тях в Япония от десетилетия се произвежда кисело мляко с българска закваска, направено по лиценз на националната ни млекопреработвателна компания.

 

Подписването на договора за съвместната научноизследователска лаборатория се приема от двете страни за потвърждение и продължение на досегашното успешното партньорство. На официалната церемония, която се проведе в Министерството на икономиката и индустрията присъстваха още заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински, представители на ДКК и на японската корпорация.

 

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени