Гражданите да бъдат спокойни от гледна точка на предпазния, компенсационния механизъм - не само през първите 6 месеца на либерализацията, а и впоследствие, призова енергийният министър Жечо Станков в интервю за БНР. Той увери, че се работи за това да няма последствия за домакинствата от флуктуацията (отклонение - б.р.) на цените на тока на свободните пазари при предстоящата либерализация на пазара за битовите потребители.
Станков отбеляза, че фонд "Сигурност на електроенергийната система" никога не е разчитал на средства от държавния бюджет. По думите му ще бъде намерен баланс, така че да бъдат осигурени достатъчно средства за компенсации и либерализацията да не повлияе на сметките на домакинствата.
"Него го заварихме на дефицит. Трябваше да подсигурим средства за компенсация на небитовите потребители. При необходимост бюджетът винаги може да подпомогне този процес", посочи министърът на енергетиката. Той каза още, че е иззет от фонда натрупан назад в годините излишък от близо милиард лева, а тези средства сега биха били изключително нужни.
Жечо Станков изтъкна също, че до 31 март има достатъчно средства за бизнеса. Той добави, че целта е да се намали ефектът и инфлацията да се постави на ръчна спирачка на инфлацията, за да може високите цени на електроенергията да не се отразят на трапезата на хората.
Запитан за бъдещето на ТЕЦ "Контур Глобал Марица-Изток 3", енергийният министър посочи, че за него е изключително важно тези мощности да се запазят. Той допълни, че се изпращат писма до всички оператори в Европа, които би могло да бъдат заинтересовани да придобият и да оперират централата.
"При интерес на такава компания, какъвто неформално, доколкото разбирам от мениджмънта, вече има - да бъдат на първо място спасени работните места на хората", заяви Станков. Според него в момента не е нито наложително, нито възможно държавата да изкупува дялове от централата, от която притежава 27%.
За продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна Жечо Станков каза, че очаква окончателно експертно становище дали парогенераторите от оборудването биха могли да бъдат използвани у нас.