Още доскорошни партньори на руския енергиен гигант Газпром заявяват оттеглянето си от ключови за концерна газови проекти. В понеделник англо-нидерландската Shell обяви оттеглянето си от всички съвместни проекти с руската газова компания Газпром, включително своя дял в газовото съоръжение Сахалин-II, Салим петролиум дивелопмънт и енергийното предприятие Gydan.
"Решението ни да напуснем е взето с убеждение. Не можем - и няма да стоим настрана. Нашият непосредствен фокус е безопасността на нашите хора в Украйна и подкрепата на нашите служители в Русия. Ние също така ще работим върху подробните бизнес последици, включително важността на сигурните енергийни доставки за Европа и други пазари, в съответствие със съответните санкции", каза изпълнителният директор на компанията Бен ван Бюрден.
Същото сториха в сряда още двама от финансовите инвеститори в съоръжението по дъното на Балтийско море от Русия до Северна Германия. Австрийската OMV и германската Wintershall обявиха, че слагат край на партньорството си с руснаците в този проект, което трябваше да прерасне в придобиване на дялове от компанията, реализирала проекта – "Северен поток-2", която обаче вчера освободи всички свои служители и има информации, че се готви банкрута ѝ.
Италианската Eni, която пък има дял в газопровода "Син поток" по дъното на Черно море, свързващ руското и турското крайбрежие, също заяви, че разглежда възможността да прехвърли участието си в това съоръжение.
Wintershall реши в сряда да отпише инвестициите си в проекта, възлизащи на 1 млрд. евро, както и да се откаже от новите си проекти за добив на нефт и газ в Русия, посочва се в съобщение на компанията. Тя също така е решила да прекрати всякакви плащания към Русия, но остава в проектите за експлоатацията на газовото Южноруско находище и в разработката на Уренгойското находище, където притежава 25.01 на сто.
Другият финансов инвеститор в "Северен поток 2" – австрийската OMV, също заяви,че преразглежда своето участие в строежа на газопровода. Компанията освен това напуска преговорите с Газпром за покупката на 24.98 на сто от проекта за разработката на два участъка от Уренгойското находище.
"Решихме за разтрогнем базовото споразумение за това от 3 октомври 2018 г.", съобщава компанията, който през юни 2019 г. се разбра с Газпром и за цена от 905 млн. евро, но заради очаквания скоро добив от Уренгойското находище се очакваше тя да бъде променена.
Италианската енергийна компания Eni пък обяви, че смята да продаде своя 50-процентен дял в газопровода "Син поток", където съакционер е Газпром. Неин представител коментира, че и без това съвместната работа с Русия на практика е замразена от 2014 г. след наложените ѝ санкции заради анексирането на полуостров Крим от Украйна. Съвместното ѝ дружество с руската Роснефт за получаване на лиценз за проучвания за неф и газ в Арктика не работи.