ЕС се отказва от плана си да наложи санкции върху вноса на руски втечнен газ

Очаква се изпълнителният орган на ЕС да предложи 17-ия пакет от санкции срещу Русия до юни

Руски втечнен газ
Руски втечнен газ Източник: РИА Новости

Европейският съюз се отказа от идеята да включат забрана за внос на руски втечнен газ в следващите си санкционни пакети. Решението е взето поради съпротивата на някои правителства и несигурността относно намирането на алтернативни източници на доставки, казаха няколко европейски служители пред Ройтерс.

 

Вместо това Комисията иска да разработи нова стратегия за прекратяване на зависимостта на блока от руската енергия до 2027 г. Стратегията се очаква да бъде обявена в началото на май, но все още има малко подробности за нейното съдържание.

 

Очаква се изпълнителният орган на ЕС да предложи 17-ия пакет от санкции срещу Русия до юни, но официални лица казват, че подготовката на мерките напредва бавно. Последният път, когато Комисията пусна идеята за забрана на вноса на руски втечнен газ беше през януари тази година, когато беше финализиран 16-ият пакет от санкции.

 

Най-големият руски проект за втечнен газ Арктик ВПГ 2
Най-големият руски проект за втечнен газ Арктик ВПГ 2 Източник: Арктик ВПГ 2

Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е казвал, че иска ЕС да купува повече газ от САЩ, а служители на ЕС виждат това като възможен инструмент за преговори, за да убедят администрацията на САЩ да отмени митата си.

 

Европейският комисар по търговията се срещна с американския си колега в понеделник, за да обсъдят кога ще започнат преговорите. Изпълнителният директор на ЕС заяви, че срещата е част от учение за идентифициране на намерения и добави, че Вашингтон все още не е изяснил исканията си.

 

Сега е необходимо САЩ да изяснят позицията си. "Както при всички преговори, това трябва да е двупосочен път", се казва в прессъобщение на Европейската комисия.

 

Европейски служител заяви пред Ройтерс, че Брюксел не иска да рискува да загуби руския втечнен газ заради санкциите и по този начин да се откаже от преговорната си сила.

 

Освен това Европейската комисия и правителствата на страните членки се опасяват от създаването на нова зависимост от САЩ, третият по големина доставчик на газ за общностния блок след Русия и Норвегия.

Още от "Икономика"

Летищата в Абу Даби са посрещнали 15,8 млн. пътници през първата половина на 2025 г.

Това увеличение на броя на пътниците е подкрепено и от общо 133 533 полета на петте летища през първата половина на 2025 г., което представлява увеличение от 9,2% спрямо същия период на миналата годин

Прочетете повече прочетете повече

Министър Жечо Станков във Вашингтон: България затвърждава позицията си на сигурен партньор в трансатлантическото енергий

Енергийният министър представи напредъка по два от ключовите проекти с национално и регионално значение – изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и реализацията на Вертикалния газов коридор

Прочетете повече прочетете повече

Задълбочаване на сътрудничество в енергетиката и високите технологии обсъди министър Станков с членове на Камарата на пр

Геостратегическата роля на България като балансираща мощност и транзитен енергиен хъб в направленията юг-север и изток-запад бе акцент в разговора на министър Станков с конгресмен Браян Маст, председател на Комисията по външни работи

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени