Г-7 обяви по-нататъшно затягане на санкциите срещу Русия в случай на отказ от преговори с Украйна

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп се застъпи за връщането на Русия в Г-7 и нарече изключването й "грешка"

Г-7
Г-7 Източник: Flickr

Новите санкции срещу Русия ще зависят от готовността на Москва за "добросъвестни" мирни преговори с Украйна. Това се посочва в изявление на външните министри на страните от Г-7 (Г-7).

 

Външните министри на Г-7 постигнаха съгласие по този въпрос в събота в кулоарите на Мюнхенската конференция. Те възнамеряват да продължат да работят заедно за постигане на трайно мирно споразумение за Украйна с надеждни гаранции за сигурност, така че "войната да не започне отново", пише Ройтерс.

 

Изпълнението на тези условия от страна на Русия трябва да гарантира дългосрочната сигурност и стабилност на Украйна като "суверенна, независима държава", обясниха министрите. В изявлението също така се казва, че държавите от Г-7 продължават своята "непоколебима подкрепа" за Украйна в защитата на нейната "свобода, суверенитет, независимост и териториална цялост".

 

Г-7 включва САЩ, Германия, Обединеното кралство, Франция, Италия, Канада и Япония. По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп се застъпи за връщането на Русия в Г-7 и нарече изключването й "грешка". Той подчерта, че въпросът тук не е в симпатиите, а в първоначалната структура на Г-8.

 

Според Тръмп Путин също иска да бъде приет обратно. Германският външен министър Аналена Бербок се противопостави на това, като заяви, че Руската федерация не трябва да получава място в групата на водещите икономически развити демокрации.

 

"Като партньори в Г-7 ние многократно дадохме ясно да се разбере през последните три години на бруталното пълномащабно нахлуване в Украйна: не може да има нормално сътрудничество с тази Русия, с Русия на Путин", каза тя на конференцията в Мюнхен.

Още от "Икономика"

Стоките започнаха да изчезват от руските магазини, руснаците пестят от стоки от първа необходимост заради бързото покачв

58% от гражданите съзнателно се отказват от определени стоки, които са купували преди, 57% се опитват да намерят аналози в по-ниски ценови категории

Прочетете повече прочетете повече

България и САЩ подписаха Съвместно изявление в подкрепа на ядреното сътрудничество между двете държави

С това обогатяваме с най-модерни съвременни технологии десетилетния си опит при безопасната експлоатация на ядрени мощности, заяви министър Станков

Прочетете повече прочетете повече

"Облаците се сгъстяват". Приходите на руската икономика от продажбата на суровини се сринаха до най-ниското ниво от нача

Според изчисленията на CREA Китай остава най-големият купувач на руски енергийни ресурси, като на него се падат 40% от всички покупки, или 5,7 млрд. евро

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени