Газохранилището в Чирен минава в режим на нагнетяване

Новият председател на КЕВР поиска "Булгаргаз" да търси алтернативи на газовите доставки

Газово хранилище Чирен
Газово хранилище Чирен Източник: Булгартрансгаз

Добивът от газохранилището "Чирен"  е преустановен и по заповед на министъра на енергетиката Александър Николов съоръжението е преминало в режим нагнетяване, съобщи по време на открито заседание, посветено на цената на газа за март, новият председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров. Той поясни, че целта на тази мярка е натрупване на резерви в случай на криза с доставките.

 

Газохранилището в Чирен по традиция се изчерпва до края на март-началото на април, а сезонът на нагнетяване е през летните месеци, когато исторически цената на газа е по-ниска заради свитото потребление.

 

Заради ограничаването на количествата от Чирен, както и на базата на движението на цените на газовите пазари в Европа и промяната в курса на долара спрямо еврото, "Булгаргаз" е внесъл коригиращо заявление за цената на газа през март на 1 март. То предвижда поскъпване на природния газ с 3,5% спрямо цената от 1 февруари до 113,73 лева за мегаватчас, посочиха от работната група на КЕВР, която анализира ценовите заявления на "Булгаргаз".

 

Станислав Тодоров коментира още по време на заседанието, че оттук нататък енергийният регулатор ще одобрява всеки договор или промяна в договорите, които сключва "Булгаргаз", защото те оказват влияние върху цената на газа за крайния потребител. По този начин КЕВР ще бъде гарант, че правата на потребителите се спазват.

 

Новият председател на КЕВР поиска от новия директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов във всяко ценово заявление да дава анализ за възможните алтернативни източници на газ, цените им и доказателства, че компанията е потърсила най-евтиния възможен газ за потребителите. Йоцов коментира, че компанията няма лиценз за търговия на европейските платформи, което ограничава подобни действия.

Тодоров обаче беше категоричен, че има начини компанията да сключва краткосрочни, средносрочни и дори дългосрочни договори, с които да се разнообразят източниците и да се постигне максимално изгодна цена за бита.

 

Тодоров призова още газовата компания да разграничи своите отговорности като обществен доставчик и търговец на газ. Бизнесът има възможност да сключва договори с други доставчици, а битът има само един доставчик на газ, категоричен е новият председател на КЕВР.

Източник: Инвестор.бг

Още от "Икономика"

"Газпром" с катастрофални резултати! Газовият монополист отчете рекодни загуби след спирането на газа за Европа

За да закърпят баланса на компанията, властите рязко увеличават тарифите за газ в Русия. От юли 2024 г. те ще бъдат увеличени с 11,2%, а от юли 2025 г. с още 8,2%. В резултат на това цените на газа за гражданите ще се повишат с 20% за две години и с 34% от началото на войната

Прочетете повече прочетете повече

България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантиране сигурносттана енергийните доставки

Енергийните министри възложиха на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ"

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: Документите, показани от групата "Българските елфи", нямат нищо общо с Пътната карта за изграждането

Бившият министър отхвърли и тезата, че с изграждането на тръбата България била обслужила интересите на Русия за заобикалянето на Украйна при преноса на газ, което е позволило на Путин да нападне Киев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени