"Газпром" отпадна от топ 100 на най-големите компании по печалба, след като загуби европейския пазар

Основната причина за загубите на "Газпром" беше резкият спад в производството и доставките на газ за Европа, причинен от санкциите, наложени на Русия заради нападението срещу Украйна

Газпром
Газпром Източник: Pixabay

Изданието "Forbes" публикува годишна класация на най-големите руски компании по отношение на нетната печалба. Миналогодишният лидер "Газпром", най-голямата газова компания в Русия, не само загуби позицията си през 2024 г., но и не успя да влезе дори сред топ 100 компании в света.

 

За първи път от 25 години "Газпром" приключи 2023 г. със загуба от 629 милиарда рубли, докато година по-рано печалбата му беше 1,23 трилиона рубли. Според вътрешен доклад, изготвен за ръководството на компанията, през следващите десет години няма да е възможно да се възстанови износът на газ до предишното му ниво. До 2035 г. износът се очаква да бъде средно само 50-75 милиарда кубически метра годишно - около една трета от цифрите преди нахлуването на Русия в Украйна.

 

Основната причина за загубите на "Газпром" беше резкият спад в производството и доставките на газ за Европа, причинен от санкциите, наложени на Русия заради нападението срещу Украйна.

 

Газпром, руски природен газ
Газпром, руски природен газ Източник: Depositphotos

През 2023 г. производството на газ на компанията спадна до 404 милиарда кубически метра, което е най-ниското ниво от 1990 г. насам. Обемът на доставките в чужбина възлиза само на 69 милиарда кубически метра, което е най-ниската цифра от 1985 г. насам.

 

Само 28 милиарда кубически метра газ са изнесени за Европа, което съответства на нивото от края на 70-те години на миналия век. Делът на "Газпром" на европейския пазар е намалял три пъти - от 45% на 15%.

 

На фона на намаляващите руски доставки Азербайджан активно увеличава износа на газ за Европа, измествайки Русия на пазар, на който тя доминира от почти половин век.

 

На 1 август азербайджанският газ от находището Шах Дениз в Каспийско море започна да тече към Словения. По-рано Азербайджан започна да доставя газ за Италия, Гърция, България, Румъния, Унгария и Сърбия. Освен това азербайджанският газ отива за Грузия и Турция.

 

През 2024 г. само Унгария, Словакия и Австрия ще продължат да получават руски газ в Европа по тръби.

 

На 13 септември стана известно, че един от последните големи клиенти на Газпром в Европейския съюз, австрийската компания Wien Energy GmbH, обяви пълно прекратяване на покупките на руски газ от 2025 г.

 

Тази компания, която снабдява повече от 2 милиона потребители във Виена и околностите, е подписала договори за доставки на газ от Северна Африка, Северно море, както и за закупуване на втечнен природен газ (LNG) в обеми, които могат да покрият 12% от нуждите на Австрия.

Източник: The Moscow Times

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени