"Газпром" отпадна от топ 100 на най-големите компании по печалба, след като загуби европейския пазар

Основната причина за загубите на "Газпром" беше резкият спад в производството и доставките на газ за Европа, причинен от санкциите, наложени на Русия заради нападението срещу Украйна

Газпром
Газпром Източник: Pixabay

Изданието "Forbes" публикува годишна класация на най-големите руски компании по отношение на нетната печалба. Миналогодишният лидер "Газпром", най-голямата газова компания в Русия, не само загуби позицията си през 2024 г., но и не успя да влезе дори сред топ 100 компании в света.

 

За първи път от 25 години "Газпром" приключи 2023 г. със загуба от 629 милиарда рубли, докато година по-рано печалбата му беше 1,23 трилиона рубли. Според вътрешен доклад, изготвен за ръководството на компанията, през следващите десет години няма да е възможно да се възстанови износът на газ до предишното му ниво. До 2035 г. износът се очаква да бъде средно само 50-75 милиарда кубически метра годишно - около една трета от цифрите преди нахлуването на Русия в Украйна.

 

Основната причина за загубите на "Газпром" беше резкият спад в производството и доставките на газ за Европа, причинен от санкциите, наложени на Русия заради нападението срещу Украйна.

 

Газпром, руски природен газ
Газпром, руски природен газ Източник: Depositphotos

През 2023 г. производството на газ на компанията спадна до 404 милиарда кубически метра, което е най-ниското ниво от 1990 г. насам. Обемът на доставките в чужбина възлиза само на 69 милиарда кубически метра, което е най-ниската цифра от 1985 г. насам.

 

Само 28 милиарда кубически метра газ са изнесени за Европа, което съответства на нивото от края на 70-те години на миналия век. Делът на "Газпром" на европейския пазар е намалял три пъти - от 45% на 15%.

 

На фона на намаляващите руски доставки Азербайджан активно увеличава износа на газ за Европа, измествайки Русия на пазар, на който тя доминира от почти половин век.

 

На 1 август азербайджанският газ от находището Шах Дениз в Каспийско море започна да тече към Словения. По-рано Азербайджан започна да доставя газ за Италия, Гърция, България, Румъния, Унгария и Сърбия. Освен това азербайджанският газ отива за Грузия и Турция.

 

През 2024 г. само Унгария, Словакия и Австрия ще продължат да получават руски газ в Европа по тръби.

 

На 13 септември стана известно, че един от последните големи клиенти на Газпром в Европейския съюз, австрийската компания Wien Energy GmbH, обяви пълно прекратяване на покупките на руски газ от 2025 г.

 

Тази компания, която снабдява повече от 2 милиона потребители във Виена и околностите, е подписала договори за доставки на газ от Северна Африка, Северно море, както и за закупуване на втечнен природен газ (LNG) в обеми, които могат да покрият 12% от нуждите на Австрия.

Източник: The Moscow Times

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени