Германия ще иска 400 000 квалифицирани работници от чужбина всяка година

Недостигът на квалифицирани работници вече е толкова сериозен, че драстично забавя икономиката

Новото коалиционно правителство на Германия иска да привлича 400 000 квалифицирани работници от чужбина всяка година, за да се справи както с демографския дисбаланс, така и с недостига на работна ръка в ключови сектори, който рискува да подкопае възстановяването от пандемията. Това предаде Ройтерс.

 

"Недостигът на квалифицирани работници вече е толкова сериозен, че драстично забавя икономиката ни", заяви Кристиан Дюер, парламентарен лидер на съуправляващите Свободни демократи, пред бизнес списанието WirtschaftsWoche.

 

"Можем да овладеем проблема със застаряващата работна сила само с модерна имиграционна политика... Трябва възможно най-бързо да достигнем границата от 400 000 квалифицирани работници от чужбина", добави той.

Управляващата коалиция в Германия се споразумя в коалиционното си споразумение за мерки като точкова система за специалисти от страни извън Европейския съюз и повишаване на минималната надница в страната на 12 евро на час.

 

Според оценките на Германския икономически институт работната сила ще намалее с над 300 000 души тази година, тъй като от пазара на труда излизат повече възрастни служители, отколкото влизат млади.

 

Очаква се тази разлика да се увеличи до над 650 000 души през 2029 г., което ще доведе до натрупан недостиг на хора в трудоспособна възраст през 2030 г. в размер на около 5 милиона души. Броят на заетите германци нарасна до близо 45 милиона през миналата година въпреки пандемията от коронавирус.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени