Гвоздейков смени ръководството на НКЖИ

Емилия Никова е новият председател на Управителния съвет на Национална компания "Железопътна инфраструктура"

Национална компания железопътна инфраструктура (НКЖИ)
Национална компания железопътна инфраструктура (НКЖИ) Източник: Zonanews

Емилия Никова е новият председател на Управителния съвет на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Тя сменя Камен Диков, който се задържа на поста 7 месеца. Той освобождава мястото по взаимно съгласие с транспортния министър Георги Гвоздейков.

 

Министерството на транспорта и съобщенията е принципал на НКЖИ. Заповедта на транспортния министър за рокадата в държавната компания е от 25 април, но вписването е станало в първия работен ден след празниците - 7 май. Това показва проверка на Mediapool в Търговския регистър.

 

Това е поредната смята в директорския борд на НКЖИ, като всички назначения са с уточнението - "до провеждане на конкурс".

 

Национална компания железопътна инфраструктура
Национална компания железопътна инфраструктура Източник: Zonanews

Камен Диков зае поста председател на 3-членния директорски борд на НКЖИ през октомври 2023 г. Преди това за кратко, около година, беше шеф в друго държавно дружество - "Напоителни системи", което е под шапката на земеделското министерство.

 

След идването на власт на правителството на акад. Николай Денков името му беше лансирано за заместник шеф на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) от квотата на "Продължаваме промяната". Това обаче не стана и той застана начело на НКЖИ.

 

За Емилия Никова няма много публична информация. 50-годишната шефка работи повече от 10 години в НКЖИ. Ръководила е звеното, отговарящо за строителството на жп линията "София - Драгоман".

 

Други смени в тричленния управителен съвет след смяната на властта не са правени. Мария Генова остава в директорския борд и е генерален директор на НКЖИ.

 

Постът си - член на Управителния съвет на НКЖИ, запазва и бившият военен контраразузнавач и щатен сътрудник на Държавна сигурност о.р. полк. Васко Балабанов. Той беше назначен през октомври 2023 г. от квотата на ДПС.

Още от "Икономика"

Руският износ на петрол за Индия се срина три пъти след заплахите на Тръмп и санкциите на ЕС

Част от доставките на Urals са били прихванати от китайските рафинерии, въпреки че това все още е далеч от компенсирането на онзи обем, които не е бил закупен от Индия

Прочетете повече прочетете повече

Министър Жечо Станков в Деня на миньора: Държавата ще продължи да бъде до минния бранш

Станков подчерта ангажимента на държавата да продължи да подкрепя бранша, като припомни, че вече са насочени близо половин милиард лева помощи за компенсиране на високите цени на електроенергията

Прочетете повече прочетете повече

Американският министър на финансите призова Европа да се присъедини към санкциите срещу страни, които купуват руски петр

Американският президент Доналд Тръмп в петък ще заяви пред  Владимир Путин в Аляска, че "всички възможности са на масата", отбеляза Бесънт

Прочетете повече прочетете повече

130 малки руски градчета са на ръба на изчезване заради икономическа криза

Липсата на работни места е сред основните причини за намаляващото население, като провинциалните градчета са особено засегнати от мобилизационните мерки за войната на Русия в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени