Пред българската икономика има редица предизвикателства, които са наша първостепенна грижа. Важно е обаче и обществото да има истината за нещата, които заварваме в институцията. Затова днес ще си позволя да отговоря на предходния министър на икономиката и индустрията, която публично се е похвалила, че плащанията от #Кинтекс" към офшорна фирма в #Дубай, са направени след края на мандата ѝ. Това се казва в позиция на служебния икономически министър Никола Стоянов до медиите.
Припомням – на 2 август аз поемам управлението на Министерството на икономиката и индустрията. По това време ръководствата на дружествата под шапката на институцията са назначени от предходния министър. В момента, в който формалната смяна на властта е извършена, все едно по външна команда, се задейства мащабна схема:
- На 1 юли ДКК сключват договор с адвокатско дружество за по 3 хил. лв. на месец без опция за прекратяване без обезщетение. На 4 август "Кинтекс" сключват абонаментен договор със същото адвокатско дружество за по 6 хил. лв. на месец. По-рано към този списък е прикачено и "Ел Би Булагрикум";
- На 7 юли изпълнителният директор на ДКК си определя сама обезщетение от 6 заплати, ако бъде освободена;
- На 2 август ВМЗ възлага на външен изпълнител сертифициране по ISO за над 100 хил. лв.;
- На 5 август Кинтекс превеждат около 800 хил. лв. на офшорна фирма в Дубай;
- На 8 август, без търг и конкурс, ВМЗ превеждат 3 млн. лв. аванс на строителни фирми. Сключват общо задължение за завода за 6 млн. лв.
Разбира се, повечето от тези неща (формално) са извън мандата на предходния министър. Случайност или подготвяна предварително схема?