
Балонът на военната икономика, който беше "надут" в Русия след нахлуването в Украйна, започва бързо да се свива. По данни на Росстат през февруари темпът на растеж на промишленото производство в страната е спаднал до нищожните 0,2% на годишна база. В сравнение с януари (2,2%) индустриалният растеж на икономиката се е забавил 11 пъти, а ако се сравни с четвъртото тримесечие на миналата година (5,9%) - над 29 пъти.
Предприятията от военнопромишления комплекс, според статистиката, продължават да преживяват производствен бум: производството на "готови метални изделия" (Росстат включва в тази категория снаряди и бомби) нараства с 22,5% на годишна база, а на "други превозни средства" (които включват танкове и военна техника) - с 33,6%.

Но гражданските индустрии са на ръба на рецесията или вече са изпаднали в нея. Фабриките за облекло и обувки, от които властите очакваха да заменят излезлите от бизнеса чуждестранни марки, намалиха производството си с 0,5% през февруари и с 1,8% за два месеца. Производството на хранителни продукти спадна с 3 %, а производството на напитки се срина с 11,3 %. Поради ограниченията на ОПЕК+ и по-строгите санкции производството в минната промишленост намалява - с 4,9 % на годишна база.
"Икономиката се приближава до точката на пречупване", заяви заместник-министърът на промишлеността и търговията Василий Осмаков пред Съвета на федерацията на 24 март. През 2023-24 г. руският БВП, според официалната статистика, нарасна с 4,1 % за две поредни години, окето е 14-годишен връх. Но сега промишлеността всъщност е преминала в стагнация, пишат експертите от ЦМАКП: ръстът в производството на танкове и бомби е спрял да компенсира спада в гражданската промишленост.
Данните за промишлеността сочат, че руската икономика може да е изпаднала в рецесия през февруари: БВП вероятно е бил по-нисък от брутния вътрешен продукт година по-рано, посочва Наталия Орлова, икономист в Алфа Банк. В много отношения забавянето на промишлеността се обяснява с календарния фактор, напомня тя: миналата година беше година на висок растеж, а февруари имаше един календарен ден повече. Въпреки това дори месечните данни показват, че обемът на производството е по-нисък, отколкото в края на миналата година, отбелязва инвестиционният банкер Евгений Коган.

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите: предприятията намалиха инвестиционните си планове, започна свиване на кредитирането, а дълговото натоварване в някои отрасли рязко нарасна, което може да доведе до верига от фалити още през първата половина на тази година, предупреждава ЦМАКП.
Възможното прекратяване на огъня в Украйна, което Кремъл обсъжда със Запада, може да се превърне в нова вълна от проблеми, тъй като икономиката е свикнала да живее в условията на огромни военни разходи, казва Александър Колян, изследовател в Center of European Policy Action (CEPA).
Правителството жертва медицината и образованието за сметка на разходите за отбрана, но съкращаването на военния бюджет едва ли е осъществимо, казва Коляндра: то би оставило заводите на военнопромишления комплекс без пари и би оставило в неопределеност съдбата на десетки хиляди работници, наети да снабдяват армията. В същото време Русия остава технологично изостанала страна, зависима от вноса на високи технологии, а санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век, предупреждава експертът.
Източник: The Moscow Times